na Západě bývá často Putinův režim prezentován jako autoritářská diktatura, která se nemusí ohlížet na mínění obyvatelstva. Opak je však pravdou a Putin musí na nálady obyvatelstva brát veliké ohledy, píše Gerhard Schnyder pro The Conversation.
V Rusku má pro obyvatele vláda dva úkoly: zajistit ekonomický růst a zvyšování životních podmínek pro obyvatele a chránit pravoslaví před muslimským světem a pokleslým Západem.
Prezident Putin pokud chce zůstat u moci a udržet se v čele systému moci mezi různými lidmi v pozadí nazývaným v Rusku Sistěma musí obojí plnit.
Největším spojencem je mu v tom Západ a v poslední době Velká Británie. Sankce Rusko kvůli anexi Krymu Rusko zpočátku skutečně silně poškodily.
Země byla po jejich zavedení a pádu rublu na pokraji kolapsu. Dáky tvrdý opatřením a přeorientování trhů ze západu na východ se zemi podařilo krizi překonat.
Zvláště impozantní jsou úspěchy v zemědělství. Rusko, které bylo od 70. let závislé na dovozu obily a v 90. letech jej dováželo dokonce ze Saúdské Arábie, se stalo jeho čistým vývozcem, a konkuruje na světových trzích obilnicím světa, jako je Kanada nebo Austrálie.
Britský tlak v souvislosti s kauzou Skripal je sice pro Rusko na mezinárodní scéně poměrně nepříjemný, ale doma vede k posilování vlády. V prostých Rusech další a další sankce vedou jen k posilování v přesvědčení, že Rusko je v ohrožení ze strany Západu. To vládě dovoluje dělat i poměrně nepopulární opatření.
Na druhou stranu to Putina také tlačí do nebezpečné pozice, kdy musí ukazovat sílu. To vede k vyhrocování situace, podobně, jak se stalo při západním bombardování Sýrie. Pokud by ukázal slabost, na ruské politické scéně jsou ještě daleko více radikální lidé, kteří by jej mohli nahradit.
Spoléhání Západu na ruskou liberální opozici je pro Schnyder naprosto nesmyslná. Ta se Rusům naprosto znechutila v 90. letech, když podle nich, dopustila naprostý kolaps ruského státu.
A i přesto, že mnozí se nazývají liberály, jejich hodnoty rozhodně takové nejsou. Nikdo z nich rozhodně nechce vrátit Krym Ukrajině, ani pomáhat migrantům, natož ustupovat Západu.
Západ by si proto měl do budoucna rozmyslet postup vůči Rusku. Jednoduchá politická řešení typu vyhošťování diplomatů nebo zavadění dalších nesmyslných sankcí se sice Západu mohou zdát jako skvělý nápad, ale ve skutečnosti jen posilují radikální síly v Rusku.
Pro příště by si na podobná jednoduchá diplomatická vítězství měli západní politici nechat zajít chuť, doporučuje Schnyder.
Témata: Rusko, Vladimír Putin, EU
Související
26. listopadu 2024 9:10
25. listopadu 2024 11:00
24. listopadu 2024 15:45
24. listopadu 2024 11:29
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50