Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Juncker varoval USA, prý se obracejí k světu zády

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel - Spojené státy se "s udivujícím zápalem" obracejí zády k mezinárodním vztahům a přátelské spolupráci. V reakci na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa vypovědět jadernou smlouvu s Íránem to dnes prohlásil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Krok Bílého domu podle něj ukázal, že USA "už nechtějí spolupracovat s ostatními částmi světa".

V poselství regionálnímu vlámskému parlamentu Juncker řekl, že roli Spojených států teď musí převzít Evropa.

"V tomto okamžiku musíme nahradit Spojené státy, které jako mezinárodní hráč ztratily sílu a v důsledku toho z dlouhodobého hlediska i vliv," konstatoval šéf bruselské exekutivy.

Evropská unie dnes ústy šéfky diplomacie Federiky Mogheriniové oznámila, že dohodu, kterou pokládá za výsledek dvanáctiletého diplomatického úsilí, chce ve spolupráci se světovým společenstvím udržet. Uvedla, že hodlá úplné a efektivní uplatnění dohody dál prosazovat, dokud bude Írán plnit své závazky, které z ní plynou.

Témata:  Jean-Claude Juncker USA Donald Trump EU jaderná dohoda s Íránem

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.