Ostrov Ulva nabídl dosavadní majitel Jamie Howard, potomek šlechtického rodu, k prodeji loni v červenci. Jedná se podle něj o "jeden z nejkrásnějších soukromých ostrovů v severní Evropě".

Pět zbylých obyvatel ostrova, který leží asi 140 kilometrů severozápadně od Glasgowa, se pak spojilo, aby se pokusilo svůj domov koupit. Obávali se totiž, že případný soukromý vlastník by je z ostrova vystrnadil.

Pětice obyvatel Ulvy přitom využila zákona schváleného před časem skotskou vládou první ministryně Nicoly Sturgeonové, který dovoluje pozastavit prodej soukromého majetku a dává místním komunitám přednostní možnost majetek odkoupit.

Původně byly ostrov a několik pozemků na nedalekém ostrově Mull nabídnuty k prodeji za 4,77 milionu liber (138,3 milionů korun). Nakonec byl ale prodán "za cenu stanovenou nezávislým posudkem skotské vlády". Jaká to byla částka, zveřejněno nebylo.

Prostředky ke koupi ostrova pětice jeho obyvatel získala i díky příspěvku skotské vlády a 500 soukromých osob, kterým nebyl osud malebného ostrůvku lhostejný.

Prioritou nových vlastníků je "sociální a hospodářský rozvoj" a "znovuosídlení ostrova", na kterém v době jeho největší slávy žilo až 800 obyvatel. Úpadek začal v 17. století, když pozemkoví vlastníci vyhnali zemědělce a z jejich polí udělali pastviny pro ovce.