Ženeva – Jeden z nejvýše postavených úředníků OSN žádá, aby Evropa přijala další miliony migrantů nejen z Blízkého východu, ale i z Afriky. Lituje prý také toho, jak se k celé problematice někteří evropští lídři staví.
Podle šéfa kanceláře OSN v Ženevě Michaela Möllera by měla Evropská unie přivítat mnohem více migrantů. Dodává, že „největší lidské migrační vlna v historii" bude rychle akcelerovat, protože „všichni mladí mají mobily a mohou vidět, co se děje v jiných částech světa". Tvrdí také, že Pákistánci a Bangladéšané byli „páteří" britské ekonomiky. Cituje ho server Breitbart.
Jeho slova přichází v době, kdy do Evropy týdně přichází asi 14 tisíc migrantů – a toto číslo se neustále zvyšuje. Velká část nově příchozích pochází z oblasti subsaharské Afriky, často ze zemí, které jsou považovány za bezpečné. V těchto zemích je časné, že má žena až šest dětí, kritické hlasy proto mluví o obavách z toho, že by se „evropská civilizace pod tíhou lodí přejíždějících z třetího světa mohla zhroutit", píše server.
Möller mezitím obvinil čelní představitele EU ze „samolibosti a nedostatku vedení", podotkl také, že neexistuje žádný efektivní systém, jak přivítat a integrovat miliony migrantů. Kritizuje i konkrétní vůdce, například britského premiéra Davida Camerona, který podle něj o problematice nedokázal „vytvořit pozitivní obraz".
„To, čeho jsme byli svědky, je jednou z největších lidských migračních vln v dějinách. A vše se bude jen zrychlovat. Mladí lidé mají mobilní telefony a tak mohou vidět, co se děje v jiných částech světa. To bude působit jako magnet," uvedl úředník OSN.
Moller také tvrdí, že migrace z Pákistánu a Bangladéše byla „páteří" britské ekonomiky, a to navzdory skutečnosti, že podle nedávných údajů, které z Velké Británie přišly, je polovina muslimských mužů bez práce, u žen jsou to dokonce tři čtvrtiny. Podobný trend podle serveru panuje napříč evropskými zeměmi, neúměrně velký počet muslimů pak podle serveru naopak sedí ve vězení.
Přestože v mnoha zemích panují kvůli téměř nekontrolovatelné migraci obavy a některé zprávy mluví o zvýšených teroristických hrozbách, protože spolu s uprchlíky mohou na Západ přicházet i lidé napojení na radikální skupiny, podle Mollera je tento příliv „zvládnutelný" a vůdci EU se podle něj „podbízí" a „zastávají xenofobní a rasistické pozice".
Témata: uprchlíci, EU, OSN (Organizace spojených národů)
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01