Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firma vyráběla trička, na nichž byla mapa Číny bez Tchaj-wanu, teď se omlouvá

oděvy
oděvy
Foto: Pixabay

Peking - Americká oděvní firma Gap se dnes omluvila Pekingu za prodej triček, na nichž je zobrazena mapa Číny, která nezahrnuje ostrov Tchaj-wan. Ten Peking považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

"Když jsme si uvědomili, že jedno z našich triček prodávané na některých zámořských trzích nezobrazuje správnou mapu Číny, ihned jsme zahájili vnitřní vyšetřování a rozhodli jsme se stáhnout tento výrobek ze všech světových trhů," uvedla firma v prohlášení. Trička již byla stažena z čínských obchodů a zničena, dodal zmíněný oděvní řetězec.

Firma se rozhodla jednat poté, co se na čínských sociálních sítích objevily fotografie trička, z nichž je patrné, že mapa nezahrnuje Tchaj-wan. Na mapě rovněž chybí jižní Tibet a oblast Jihočínského moře, napsal čínský státní deník Global Times. Podle něj tato záležitost vyvolala stovky stížností.

"Upřímně se omlouváme za tuto neúmyslnou chybu," napsala firma dnes v prohlášení poté, co už se v pondělí za totéž omluvila na svém účtu na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou twitteru. Firma Gap dodala, že respektuje čínskou "svrchovanost a územní celistvost" a čínské zákony.

Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu dnes novinářům řekl, že čínský tlak na firmy jako Gap s cílem změnit jejich postoj k Tchaj-wanu "nepřispívá pozitivně ke vztahům přes Tchajwanskou úžinu".

V poslední době sílí kritiky, že západní firmy čím dál víc vycházejí vstříc čínskému komunistickému režimu v politických otázkách. Německá automobilka Daimler se kupříkladu v únoru opakovaně omluvila Číně za to, že její divize Mercedes-Benz citovala ve své reklamě na instagramu tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Za "zpochybňování územní celistvosti Číny" se nedávno musely omlouvat a napravovat informace ve svých systémech americké aerolinky Delta Air Lines, hotelový řetězec Marriott či španělská oděvní značka Zara.

Aerolinky například umožnily v sekci stížnosti a komentáře označit za zemi původu dotazovaného právě Tibet. Ten ovšem komunistická Čína považuje za svoji nedělitelnou součást od roku 1950, kdy jej obsadila její armáda. Podobného "přešlapu" se dopustil i hotelový řetězec Marriott, jenž zákazníkům rozesílal dotazník, kde v seznamu států figuroval Tibet, Tchaj-wan a Hongkong. Řetězec musel dočasně znepřístupnit své webové stránky.

Témata:  Čína zajímavosti ekonomika Tchaj-Wan oděvy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.