reklama

Hamás drží v zajetí nejméně dva údajně mentálně postižené izraelské občany a má také těla dvou padlých vojáků. Hamás za ně požadoval propuštění svých členů vězněných v Izraeli.

"Snažili jsme se pokročit a dosáhnout dohody o výměně vězňů, ale izraelská okupace všechny naše snahy odmítla, její vedení není připraveno uzavřít dohodu," tvrdí Hamás na twitteru.

List Al-Haját minulý týden napsal, že rozhovory mezi Hamásem a Izraelem zprostředkovává nejmenovaná západní země. Izrael údajně slíbil, že návrh prostuduje a odpoví na něj po 15. květnu, kdy měly kulminovat palestinské protesty v Pásmu Gazy.

Podle Al-Hajátu Izrael pravděpodobně bude chtít, aby se Hamás přestal vyzbrojovat, přestal budovat tunely a odzbrojil své bojové křídlo Kásam. Hamás hodlá ustoupit v prvních dvou požadavcích, ale ne v odzbrojení svých brigád Kásam, napsal Al-Haját.

Palestinci pořádají od konce března protesty u hranice Pásma Gazy za právo na návrat palestinských uprchlíků do dnešního Izraele. Od té doby přišlo o život přes 110 demonstrantů.

Izraelský list Haarec už dříve informoval o ochotě Hamásu vyjednat s Izraelem dlouhodobé příměří. Radikálové podle tohoto zdroje za to chtěli uvolnění blokády pásma. Podle Haarecu uvnitř Hamásu panují neshody, jak vyřešit těžkou ekonomickou situaci v pásmu, jemuž Hamás vládne od roku 2007. Kromě blokády, kterou proti tomuto území uplatňují Izrael a Egypt, zavedla sankce také palestinská samospráva sídlící v Ramalláhu. Přestala dotovat elektřinu dodávanou z Izraele do pásma a omezila peníze určené na mzdy zaměstnancům správy Pásma Gazy.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama