Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU začne jednat o volném obchodu s Austrálií a Novým Zélandem

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Brusel - Členské země EU dnes daly Evropské komisi zelenou začít vyjednávat s Austrálií a Novým Zélandem o uvolnění překážek ve vzájemném obchodu. Dohodli se na tom v Bruselu ministři odpovědní za mezinárodní obchod.

Hlavním cílem obchodních dohod s oběma zeměmi má být větší uvolnění vzájemného obchodu, odstranění cel na zboží a zajištění lepšího přístupu na trh služeb a k možnosti ucházet se o veřejné zakázky v Austrálii a na Novém Zélandu. Budoucí dohody o volném obchodu by měly podle členských zemí nejvíc pomoci automobilovému průmyslu, vývozu strojírenských výrobků, chemických výrobků, zpracovaných potravin a právě služeb.

Evropská unie se v posledních měsících snaží co nejvíce posílit své obchodní vazby se světem, také v souvislosti s přístupem americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa k mezinárodnímu obchodu. Dohody evropský blok už uzavřel s Kanadou, Japonskem, Vietnamem, Singapurem či Mexikem a vyjednává také s dalšími zeměmi.

Evropská komise dnešní krok členských zemí uvítala a uvedla, že první jednací kolo by se mělo v Bruselu uskutečnit už v červnu. Předseda komise Jean-Claude Juncker uvedl, že jednání budou ze strany EU velmi transparentní. "Rozšiřujeme spojenectví partnerů, kteří si přejí otevřený a na obecných pravidlech založený mezinárodní obchod," poznamenal Juncker.

EU již s oběma zeměmi úzce spolupracuje v otázkách hospodářské a obchodní politiky v rámci partnerských dohod, které s Austrálií uzavřela v roce 2008 a s Novým Zélandem loni.

Unie se bude v nadcházejících rozhovorech snažit zajistit ochranu zranitelných odvětví, jako je zemědělství, a usilovat o maximální využití výhod otevření trhu, aniž by to poškodilo místní producenty. Součástí mandátů pro unijní vyjednávače tak není úplná liberalizace obchodu se zemědělskými produkty, u nichž se počítá se zvláštním režimem.

Budoucí smlouvy by měly být také založené na "nejvyšších standardech v oblasti práce, bezpečnosti, životního prostředí, klimatu a ochrany spotřebitele", uvedly dnes členské země unie.

EU je třetím největším obchodním partnerem Austrálie a druhým největším Nového Zélandu po Austrálii. Celkový objem vzájemného obchodu EU a Austrálie bylo loni více než 47,7 miliardy eur s kladnou obchodní bilancí na straně EU ve výši více než 21 miliard eur.

Témata:  EU Nový Zéland Austrálie

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).