Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slavná filmová pláž je v problémech, Thajsko ji zavírá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Bangkok - Thajské úřady od 1. června na čtyři měsíce uzavřou pro návštěvníky zátoku Maja na ostrově Pchi Pchi, odkud pocházejí nejznámější záběry z filmu Pláž. Chtějí tak umožnit místním ekosystémům, aby se vzpamatovaly z dopadů turistického ruchu, informovala agentura Reuters.

Korálové útesy kolem ostrova Pchi Pchi ničí oteplování moře i přelidnění. K popularitě lokality přispěl film Pláž s Leonardem DiCapriem z roku 2000, který zprostředkoval divákům krásu tyrkysových moří a bělostných písečných pláží Thajska.

Podle thajského ministerstva turistiky zátoku denně navštíví až 5000 lidí, které na místo chráněné stometrovými útesy dopravují motorové čluny a trajekty.

Cestovní agentura Maya Bay Tours uvedla, že od začátku června nebudou smět v zátoce kotvit žádné lodě. "Bylo nám sděleno, že zátoka Maja bude od 1. června do 30. září uzavřena, aby se mohla zotavit. Žádné lodě nebudou smět v zátoce kotvit, budeme ale kolem nadále proplouvat," dodala agentura.

Thajsko patří mezi deset nejoblíbenějších turistických destinací světa. Cestovní ruch je důležitou součástí ekonomiky, na hrubém domácím produktu země se podílí zhruba 12 procenty. Sílí ale obavy ohledně schopnosti Thajska zvládat rychle rostoucí počet návštěvníků a dopady masové turistiky. Podle článku časopisu Science z roku 2015 je Thajsko mezi zeměmi, které nejvíce přispívají ke znečištění oceánů.

Témata:  Thajsko ekologie filmy moře

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.