Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Musk vytáhl do dalšího boje, chce bojovat proti fake news

sociální sítě
sociální sítě
Foto: Pixabay

New York - Americký podnikatel Elon Musk se chce zapojit do boje proti smyšleným zprávám a hodlá otevřít webový portál hodnotící pravdivost zpráv a poctivou práci jejich autorů i vydavatelů. Napsal to ve středu na twitteru. Uvažuje prý o tom, že svůj web nazve ruským slovem Pravda.

Musk, který se proslavil smělými kosmickými projekty, výrobou elektromobilů Tesla nebo třeba plánem na vysokorychlostní dopravní projekt hyperloop, na svém twitterovém účtu spustil hlasování, v němž se k jeho mediálnímu projektu mají uživatelé vyslovit. Zatím hlasovalo půl milionu lidí, 87 procent z nich je pro.

Podle Muska je zapotřebí nejen prověřovat pravdivost informací, ale i hledat, kdo za výrobou těch falešných stojí. "I když části veřejnosti je třeba jedno, do jaké míry jsou zprávy pravdivé, novinářům, editorům a médiím na tom záleží," je přesvědčen podnikatel.

Do boje se smyšlenými zprávami se v USA pustily velké technologické společnosti včetně firem Facebook, Microsoft nebo Google. Chtějí především znemožnit zneužívání sociálních sítí k ovlivňování politických názorů voličů, jak se to údajně stalo při kampani k prezidentským volbám v USA v roce 2016. Z útoků proti volbám americké tajné služby obviňují Rusko.

Témata:  Elon Musk internet fake news Rusko

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?