Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Musk vytáhl do dalšího boje, chce bojovat proti fake news

sociální sítě
sociální sítě
Foto: Pixabay

New York - Americký podnikatel Elon Musk se chce zapojit do boje proti smyšleným zprávám a hodlá otevřít webový portál hodnotící pravdivost zpráv a poctivou práci jejich autorů i vydavatelů. Napsal to ve středu na twitteru. Uvažuje prý o tom, že svůj web nazve ruským slovem Pravda.

Musk, který se proslavil smělými kosmickými projekty, výrobou elektromobilů Tesla nebo třeba plánem na vysokorychlostní dopravní projekt hyperloop, na svém twitterovém účtu spustil hlasování, v němž se k jeho mediálnímu projektu mají uživatelé vyslovit. Zatím hlasovalo půl milionu lidí, 87 procent z nich je pro.

Podle Muska je zapotřebí nejen prověřovat pravdivost informací, ale i hledat, kdo za výrobou těch falešných stojí. "I když části veřejnosti je třeba jedno, do jaké míry jsou zprávy pravdivé, novinářům, editorům a médiím na tom záleží," je přesvědčen podnikatel.

Do boje se smyšlenými zprávami se v USA pustily velké technologické společnosti včetně firem Facebook, Microsoft nebo Google. Chtějí především znemožnit zneužívání sociálních sítí k ovlivňování politických názorů voličů, jak se to údajně stalo při kampani k prezidentským volbám v USA v roce 2016. Z útoků proti volbám americké tajné služby obviňují Rusko.

Témata:  Elon Musk internet fake news Rusko

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.