Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel astronaut Alan Bean, po Měsíci nachodil 2 kilometry

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
Foto: NASA

Houston - Ve věku 86 let dnes v americkém Houstonu zemřel čtvrtý muž na Měsíci, astronaut Alan Bean. Informovala o tom ve svém prohlášení americká vesmírná agentura NASA. Podle rodiny Bean zesnul po krátké nemoci obklopen svými bližními.

Alan Bean byl pilotem lunárního modulu na kosmické lodi Apollo 12, která odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě směrem k Měsíci 14. listopadu 1969. Tříčlennou posádku tvořili ještě velitel letu Charles Conrad a pilot velitelského modulu Richard Gordon.

O pět dní později sestoupil Conrad a Bean jako v pořadí třetí a čtvrtý člověk v lunárním modulu na povrch Měsíce, zatímco Gordon zůstal v mateřské lodi kroužící po oběžné dráze Měsíce. Conrad a Bean přistáli na rozhraní Oceánu bouří a Moře poznaného, poblíž místa, kde v roce 1967 přistála americká sonda Surveyor 3.

Na měsíčním povrchu strávili 31 hodin a 31 minut, z toho sedm hodin a 45 minut mimo kabinu modulu. Absolvovali dvě vycházky, během nichž nachodili přes dva kilometry a nasbírali přes 34 kilogramů vzorků měsíčních hornin. Na povrchu Měsíce rovněž nainstalovali sadu vědeckých přístrojů. Poté se v lunárním modulu vrátili k mateřské lodi, s níž se spojili, a 21. listopadu se všichni tři vydali zpátky k Zemi, kam tři dny na to v pořádku dorazili. Celkem Bean strávil ve vesmíru 69 dní, uvedla agentura AP.

Témata:  úmrtí Měsíc NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) astronauti

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.