Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby dopadly nerozhodně, o novém prezidentovi Kolumbie rozhodne až druhé kolo

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá - Pravicový právník a bývalý senátor Iván Duque (41) a levicový ekonom a bývalý starosta Bogoty Gustavo Petro (58), který byl v 80. letech členem gerilové skupiny M-19, si vybojovali postup do druhého, červnového kola prezidentských voleb v Kolumbii. Vyplývá to z výsledků nedělního hlasování.

Po sečtení 99,19 procent hlasů úřady uvedly, že Duque získal 39,11 procent hlasů, Petro 25,1 procenta hlasů. Ani jeden z kandidátů tak nezískal přes 50 procent hlasů, a tak se 17. června uskuteční druhé kolo.

Volební souboj podle agentury Reuters prohloubil obavy o osud křehké mírové dohody s levicovými povstalci z hnutí FARC či o hospodářskou politiku vstřícnou k podnikání: Duque chce mírovou dohodu revidovat, Petro zase sliboval pustit se do etablovaných elit.

Nynější volby prezidenta této padesátimilionové jihoamerické země tak budou rozhodováním mezi dvěma zcela protichůdnými tábory - levicí a pravicí. Poprvé po dlouhé době má v tradičně konzervativní zemi šanci vyhrát levicový kandidát, což se ale může stát až ve druhém kole.

Nedělní první kolo měl i podle průzkumů vyhrát jedenačtyřicetiletý Duque, člen strany Demokratický střed, jehož v kampani výrazně podporoval exprezident Álvaro Uribe, stále velmi populární v zemi.

Na třetí příčce s těsným odstupem skončil centrista a matematik Sergio Fajardo s 23,8 procenty hlasů, což něj potenciálně dělá politika, který by mohl rozhodnout druhé kolo tím, ke komu se přikloní.

Už nyní je ale téměř jisté, že poprvé v historii od vzniku Kolumbijské republiky v roce 1886 bude viceprezidentem země žena. S Duquem totiž kandiduje bývalá ministryně obrany a obchodu Marta Ramírezová, která před čtyřmi lety skončila třetí ve volbách prezidenta, zatímco s Petrem se o úřad viceprezidenta uchází psycholožka Ángela María Robledová.

První kolo voleb se konalo v době migrační krize související s děním v sousední Venezuele. Kolumbie již požádala o mezinárodní pomoc, aby se dokázala vypořádat se stovkami tisíc Venezuelanů, kteří přecházejí hranice kvůli tomu, že v jejich zemi docházejí potraviny a narůstá zločinnost.

Témata:  Kolumbie volby

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.