reklama

"Díky bohu, odcházím z nemocnice zdráv a zítra se vrátím k práci," uvedl Abbás v nemocničním lobby při odchodu.

Dvaaosmdesátiletý Abbás nemá žádného oficiálního nástupce či zástupce. Jeho nynější zdravotní problémy tak vyvolaly obavy z chaotického a možná i násilného předávaní moci, poznamenala agentura Reuters. Podle palestinského zákona v případě smrti či vážné nemoci prezidenta má úřad do voleb přebrat předseda parlamentu. V současné době ale v čele parlamentu stojí člen radikálního hnutí Hamás Azíz Duvajk.

Abbásova vládní strana Fatah tvrdí, že by při krizové situaci Duvajk prezidentský úřad nepřevzal. Parlament totiž více než deset let nezasedá, respektive od rozchodu Hamásu a Fatahu po volbách v roce 2006.

Letos v únoru byl Abbás krátce hospitalizován během návštěvy USA. Vyčerpání ho přivedlo do nemocnice v Ramalláhu také v červenci 2017. Podrobil se tam testům a jeden z lékařů pak uvedl, že Abbás trpí zánětem žaludku, který se zhoršil v důsledku stresu. Před deseti lety se palestinský vůdce léčil s rakovinou prostaty a před dvěma roky podstoupil operaci srdce.

Abbás byl zvolen prezidentem v roce 2005, podle tehdejších předpokladů na čtyřleté funkční období. Od té doby se ale již žádné prezidentské volby nekonaly.

V roce 2006 vyhrálo volby na palestinských územích radikální hnutí Hamás. Vláda, v níž byl Hamás zastoupen, nicméně nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích s Fatahem Hamás zvítězil v Pásmu Gazy a od roku 2007 mu vládne. Pokusy o smíření Abbásovy palestinské samosprávy a vlády Hamásu v Gaze opakovaně selhaly.

reklama