Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN označil čtvrteční výzvu izraelského premiéra Jaira Lapida k dvoustátnímu řešení desetiletí trvajícího konfliktu Izraele s Palestinci za pozitivní vývoj. Důkazem, že Lapid myslí svou výzvu vážně, by ale podle Abbáse byl izraelský návrat k jednáním, píše agentura Reuters.
"Skutečnou zkouškou důvěryhodnosti a serióznosti tohoto postoje je okamžitý návrat izraelské vlády k jednacímu stolu," řekl Abbás v projevu, jehož značnou část věnoval kritice izraelské okupace palestinských území.
Izrael obsadil východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy - oblasti, na kterých Palestinci usilují o vytvoření nezávislého státu - při válce v roce 1967. Izrael stáhl své vojáky a osadníky z Pásma Gazy v roce 2005, avšak stále udržuje území pod blokádou s odvoláním na obavy o bezpečnost. Rozhovory zprostředkované Spojenými státy, jejichž cílem bylo vytvoření palestinského státu na území okupovaném Izraelem, zkrachovaly v roce 2014.
"Naše důvěra v dosažení míru založeného na spravedlnosti a mezinárodním právu bohužel slábne kvůli izraelské okupační politice," řekl Abbás a označil Izrael za "režim apartheidu".
Palestinci a lidskoprávní skupiny tvrdí, že Izrael upevnil svou kontrolu nad okupovanými palestinskými územími prostřednictvím vojenské nadvlády nad miliony Palestinců a vytrvalé výstavby osad. Někteří z nich proto pochybují o tom, zda je takzvané dvoustátní řešení konfliktu stále proveditelné.
"Izrael nám kvůli své zběsilé osadnické expanzi neponechal žádnou půdu, na které bychom mohli založit svůj nezávislý stát," řekl Abbás. "Kde bude náš lid žít svobodně a důstojně?" dodal.
Palestinci, kteří mají na Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, tvrdí, že jim osady znemožňují vytvořit životaschopný stát. Stejně jako mnoho zemí světa je považují za nelegální z pohledu mezinárodního práva a překážku k míru. Izrael to odmítá. Odvolává se přitom na bezpečnostní hledisko a biblické a historické vazby na toto území.
Lapidovo vyjádření o dvoustátním uspořádání odráželo srpnové prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, který se přihlásil k tomu, že dlouholetý konflikt ukončí vytvoření samostatné Palestiny. Zároveň šlo o první podobné prohlášení izraelského lídra na půdě OSN za mnoho let.
Lapid se k řešení desetiletí trvajícího konfliktu vyjádřil necelých šest týdnů před volbami, které se budou v Izraeli konat 1. listopadu a které by mohly vrátit k moci bývalého pravicového premiéra Benjamina Netanjahua, dlouholetého odpůrce dvoustátního uspořádání.
Abbás prohlásil, že vlády západních států se na jednu stranu drží dvoustátního plánu, avšak zároveň braní jeho realizaci, jelikož neuznávají Palestinu jako stát a chrání Izrael před spravedlností. Požádal OSN, aby uznalo členství Palestiny jako plnohodnotného státu a vypracovalo plán na ukončení izraelské okupace.
Abbás také řekl, že reportérku televize Al-Džazíra Šírín abú Aklahovovou v květnu při práci na reportáži zabil izraelský odstřelovač. Palestinský lídr poukázal na to, že novinářka měla vedle palestinského také americké občanství a vyzval USA, aby usilovaly o spravedlnost. Izraelské vyšetřování smrti Aklahové dospělo k závěru, že ji pravděpodobně zastřelil izraelský voják, ale že to nebylo úmyslné.
Témata: Mahmúd Abbás, Izrael, Palestina
Související
13. srpna 2024 18:42
28. dubna 2024 13:37
21. září 2021 21:01
29. června 2020 16:12
28. května 2018 12:52