Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útoky na migranty se množí. V Sasku zbili a přivázali duševně nemocného uprchlíka

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Drážďany – Po hádce s personálem supermarketu v jednom ze saských měst, vyvedli iráckého uprchlíka ven z prodejny tři muži v černém. Pak ho zbili a nakonec přivázali ke stromu. Informuje o tom server The Local. Nejen kvůli tomuto případu vznikají pochybnosti o kompetentnosti tamní policie.

Jak je vidět na videu zveřejněném na YouTube, irácký muž, který byl pacientem tamní psychiatrické kliniky, stál naproti východu a v ruce držel lahev. Problémy způsobila zřejmě také jazyková bariéra – prodavačka ho německy opakovaně požádala, aby lahev odložil. Muž jí ale evidetně nerozuměl.

Zdroj: YouTube

Z videa se nezdá, že by se cizinec choval násilně, nebo že by kolem máchal lahví, i přesto personál vypadá, že z něj má strach. Po asi dvou minutách ho z prodejny vyvedou tři muži oděni v černé, migranta popadnou za límec a vystrčí ho ven. Když se pokusí bránit, surově ho zbijí. Video končí tím, jak nějaká žena říká: „je to taková škoda, že potřebujeme domobranu".

Upprchlík byl v obchodě potřetí

Podle policie to bylo ten den už potřetí, kdy duševně nemocný uprchlík vstoupil do tohoto supermarketu. Předtím si tam koupil SIM kartu do mobilního telefonu, které ale zřejmě nefungovala. V prvních dvou případech dorazila na místo policie a odvezla ho zpátky do nemocnice.

Personál prodejny tvrdí, že muž popadl lahev z police a choval se výhružně. Po skončení videa muži údajně odtáhli iráckého muže na parkoviště a přivázali ho stahovacími pásky ke stromu. Policii, která přijela krátce poté, muži vysvětlili, že mu tak chtěli zabránit v útěku. Policisté je propustili bez toho, aniž by zkontrolovali jejich doklady.

Chovali by se stejně, kdyby šlo o Němce

Nyní policie vyšetřuje iráckého uprchlíka kvůli podezření z ohrožování lidí. Vyšetřuje také dosud neidentifikované muže kvůli podezření z nezákonného zadržování. Podle listu Sächsiche Zeitung, je alespoň jeden z viníků v obci dobře znám - protože je místním politikem za stranu kancléřky Angely Merkelové, tedy za Křesťansko-demokratickou unii (CDU).

Radní Detlef Oelsner bránil svého kolegu i skupinu mužů na zasedání Rady, kde tvrdil, že ukázali „občanskou odvahu" a že by reagovali stejně „kdyby byl pachatelem Němec." „To nebyla žádná forma sebeobrany. To byl útok s masivním fyzickým násilím, který zjevně překročil meze zákona," uvedl Thomas Dudzak, mluvčí Levicové strany v Sasku. Útok byl podle něj rasově motivován. „Dá se jistě pochybovat o tom, že by reagovali stejně, kdyby to byl Němec," dodal.

Po celém Německu vznikají skupiny domobrany

Server The Local v té souvislosti uvádí, že od událostí v Kolíně nad Rýnem se objevují po celé zemi jakési občanské obranné skupiny nebo skupiny domobrany, které se často kontaktují přes sociální sítě. Podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung dokážou takové skupiny přílákat tisíce lidí a to i v klidných městech bez urpchlíků.

Dobrovolníci hlídkují v ulicích, často v párech a se psy. V mnoha případech panuje podezření, že jsou tyto organizace maskou pro krajně pravicové skupiny, které „vykonávají svou rasistickou ideologii ve jménu ochrany běžných civilistů".

Sasko je domovem Pegidy

Oblast východní Saska, kde byl uprchlík napaden a přivázán ke stromu, je podle serveru The Local proslulá kvůli svému nepřátelství vůči uprchlíkům a muslimům obecně. Hlavní město Drážďany je domovem hnutí Pegida, které pravidelně každý týden organizuje shromáždění „proti islamizaci Západu".

Vůdce skupiny Lutz Bachmann byl nedávno odsouzen za projevy nesnášenlivosti poté, co nazval uprchlíky „špínou" a „dobytkem". Při jiných příležitostech místní obyvatelé v různých městech protestovali proti azylovým domů, obléhali autobusy přepravující žadatele o azyl a snažili se zabránit hasičům ve výjezdu spojeném se žhářským útokem na domov uprchlíků.

Policie rasismus více než toleruje

Saská policie už byla ze strany státu kvůli problémům s rasismem. Chování policie se dostalo do hledáčku poté, co se objevila znepokojivá videa zachycující důstojníky vytahují vyděšené uprchlíky z autobusu v obci Clausnitz, zatímco dav protiuprchlických demonstrantů zablokoval vozidlo.

Tento poslední incident vyvolal spekulace ohledně profesionálního přístupu policie, tamní média poukazují, že existují nedostatky v tom, jak policie o svých zákrocích informuje a jakým způsobem na incident reaguje.

O kauze policie informovala po 10 dnech

K incidentu totiž došlo už 21. května, ale policii trvalo více než deset dní, než zveřejnila. Podle Bildu navíc policie zřejmě musela reagovat, když se na internetu objevilo video, které útok ukazovalo. Dudzak z Levicové strany dodal, že je „divné, že mužům bylo nařízeno opustit scénu a že nebyla zkontrolována jejich identita".

„Existují důkazy, že saská policie má vazby na saskou krajně pravicovou scénu. Člověk se musí ptát, zda mají potřebný odstup od těchto skupin, aby mohli vykonávat svou práci pořádně," uvedl Dudzak, který ale zároveň varoval, že člověk by neměl o incidentu v Arnsdorfovou příliš rychle vyvozovat ukvapené závěry.

Témata:  uprchlíci policie Německo Německo

Související

Aktuálně se děje

12:48

Stará láska Felixe Slováčka nerezaví. Víme, s kým se ukázal na veřejnosti

Felix Slováček byl odjakživa velkým milovníkem žen, přesto je přes 40 let ženatý. Ani to mu ale nebránilo navazovat vztahy s dalšími ženami. A s jednou to bylo před několika lety opravdu vážné. Nyní se ukázalo, že Slováček s touto osobou nadále udržuje kontakt. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy