Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská společnost testuje soukromý raketoplán

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Washington - Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona podnikla se svým raketoplánem VSS Unity další nadzvukový testovací let, tentokrát to ale bylo poprvé, co v lodi byla namontována sedadla pro pasažéry a další vybavení. Kosmickou firmu ale podle portálu Forbes nadále čeká ke komerčním letům dlouhá cesta.

Letová zkouška se uskutečnila tento týden a bylo to podruhé, co VSS Unity prolomila zvukovou bariéru. Raketové motory loď spustila na 31 vteřin, díky čemuž dosáhla rychlosti 1,9 Machu. Plavidlo vystoupalo do výšky 35 kilometrů, od hranice kosmu ho tak dělilo 65 kilometrů.

Virgin Galactic plánuje, že s loděmi třídy SpaceShipTwo, kterou je i VSS Unity, bude pořádat turistické lety do vesmíru. Plavidlo se dvěma piloty a šesti platícími cestujícími bude létat do výšky 105 kilometrů, což je o pět kilometrů více než Kármánova hranice, která je považována za předěl mezi zemskou atmosférou a vesmírem.

Virgin Galactic provádí lety z kosmodromu v Mohavské poušti v Kalifornii. Plavidlo do výšky zhruba 15 kilometrů vynáší letoun WhiteKnightTwo, od kterého se následně odpoutá a dále pokračuje v letu s pomocí svých raketových motorů.

Témata:  Velká Británie raketoplán Virgin Galactic vesmir

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:50

To musí být ono, zvolala Agáta Hanychová. Odhalila citlivou věc z osobního života

Agáta Hanychová je tak ostře sledovanou a zároveň výřečnou osobou, že by málokdo čekal, že o dceři herečky Veroniky Žilkové ještě něco nevíme. Ona ale odhalila něco velmi zajímavého. Co dlouhou dobu před veřejností tajila? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?