Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dovolených v Evropě není tolik, kvůli bezpečnosti zdražují

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Praha - Turisty letos čeká několik nepříjemných překvapení. Kromě bezpečnostních rizik se musí dovolenkáři smířit i se zdražením a zvýšeným zájmem o některé destinace. Kdo chce jet do Španělska, Bulharska nebo Chorvatska, už možná bude mít smůlu.

Letní dovolenou letos výrazně ovlivňují teroristické hrozby a uprchlická krize. Turecko, Egypt i Tunisko na nedávné útoky doplácí a zažívají výrazný pokles zájmu. Naopak zájezdy do středomořských států, kde bezprostřední riziko nehrozí, už jsou skoro vyprodané.

"Například španělská Mallorca je již téměř plná, podobně jsou na tom některé destinace v Itálii a řecké ostrovy Zakynthos, Korfu a Kréta. Velká poptávka je také po Rhodosu," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Blue Style František Vorel.

"Oproti loňsku lze registrovat zvýšení popularity právě u evropských destinací. Například prodej dovolených na Kanárské ostrovy, Madeiru či Slovensko se více než zdvojnásobil," potvrdil i narketingový ředitel cestovní agentury Invia Michal Tůma (tabulka zde).

"Co se poptávky týče, u Španělska evidujeme nárůst téměř o 50 %. Skokany roku jsou také Kréta a Zakynthos. Jedním z letošních vítězů je i Bulharsko, které zatím přilákalo meziročně o 20 % více Čechů," doplnil Vorel.

Podobně jsou na tom tradičně oblíbené evropské státy, třeba Chorvatsko. Země, které zažívají největší nápor dovolenkářů, na to reagují zdražením. Zvýšené poplatky začala média příhodně nazývat "prémií za bezpečnost".

"U Španělska, Itálie a Bulharska jsou ceny vyšší v průměru o 5 až 15 procent. Hoteliéři si zde jsou velice dobře vědomi vyšší poptávky," potvrdil informaci i Vorel. Naopak hotely v Turecku nebo Egyptě zlevnily až o třetinu.

"Z desítky nejoblíbenějších destinací nejvíce poklesla průměrná cena prodaného zájezdu u Egypta, a to o 901 Kč na 14 440 Kč," doplnil Tůma.

Méně za dovolenou zaplatíte ale také v Řecku, které se tak snaží vykompenzovat pokles poptávky v důsledku migrační krize. Právě na pobřeží řeckých ostrovů se totiž často uprchlíci vyloďují.

I přes možné bezpečnostní riziko doporučují cestovní kanceláře zájezdy právě do Turecka, Tuniska a Egypta. "Ceny all inclusive zájezdů do 5hvězdičkového hotelu na osm dní začínají již pod 9 tisíci korunami. Ve všech těchto destinacích jsou nejnižší ceny za poslední roky," sdělil mluvčí.

A kolik stojí dovolená naopak v žádaném Španělsku nebo Bulharsku? "V Bulharsku může čtyřčlenná rodina strávit týdenní dovolenou s polopenzí ve velmi kvalitním čtyřhvězdičkovém hotelu za cca 40 tisíc korun, ve Španělsku to bude přibližně o 25 až 30 tisíc více," odpověděl Vorel.

Pokud se na dovolenou v létě chystáte, ale zájezd jste si ještě neobjednali, neváhejte. Cestovní kanceláře upozorňují, že last minuty do některých destinací ani nebudou, případně téměř nezlevní.

Při velkém náporu navíc dostanou přednost turisté z Velké Británie, Skandinávie nebo Německa. Jde totiž o významnější trhy, než je ten český, a turisté z těchto zemí tak utratí během zájezdu mnohem více peněz.

Témata:  dovolená cestovní kanceláře

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.