Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová hrozba? Čína se snaží zastrašovat okolní státy

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Singapur - Militarizací ostrovů v Jihočínském moři se Čína snaží zastrašovat a vytvářet nátlak na ostatní země regionu. Na bezpečnostním fóru Šangri-la v Singapuru to dnes řekl americký ministr obrany Jim Mattis.

Zároveň varoval, že nedávné zrušení pozvání Číny k účasti na rozsáhlém námořním cvičení v Tichém oceánu bylo "počáteční reakcí" na tuto militarizaci. USA jsou podle Mattise odhodlány zajistit volnou cestu pro námořní dopravu v Jihočínském moři.

"Navzdory čínským tvrzením, že tomu tak není, je umístění těchto zbraňových systémů přímo spojeno s vojenským využitím pro účely zastrašení a nátlaku," uvedl Mattis s odkazem na umístění raketových systémů země-vzduch na jednom ze sporných Paracelských ostrovů v Jihočínském moři.

Bezpečnostnímu fóru, kterého se účastní ministři obrany a vysocí vojenští představitelé asijsko-tichomořských zemí a USA, Mattis rovněž řekl, že Spojené státy budou nadále dodávat Tchaj-wanu obranné vybavení a budou se stavět proti tomu, aby se jakkoli měnil status quo v tchaj-wanské otázce.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu na ostrov uznává, byť jen formálně. S Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni.

Témata:  Čína James Mattis

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.