Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exšéf Trumpovy kampaně prý chtěl ovlivňovat svědky, tvrdí vyšetřovatel Mueller

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Washington - Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který se věnuje takzvané ruské kauze, v pondělí obvinil Paula Manaforta ze snahy ovlivňovat potenciální svědky. Muellerův tým již dříve obvinil bývalého šéfa prezidentské kampaně Donalda Trumpa z placení bývalých evropských politiků, aby lobbovali za Ukrajinu.

Manafort podle Muellerových obvinění v únoru telefonoval, posílal textové zprávy a zasílal i zašifrované vzkazy dvěma osobám s cílem "ovlivnit jejich svědectví a v jiném ohledu zatajit důkazy". Lidé, které Manafort kontaktoval, byli údajně součástí takzvané takzvané Hapsburské skupiny lobbující pro Ukrajinu.

Muellerův tým tvrdí, že Manafort a jeden z jeho spolupracovníků kontaktovali dvojici svědků opakovaně a že se tak dělo v době, kdy byl vyšetřovaný Manafort v domácím vězení.

Muellerův tým už v únoru obvinil Manaforta z placení bývalých evropských politiků, aby lobbovali za Ukrajinu. Tito lidé ze zmíněné Hapsburské skupiny se prý tvářili jako nezávislí analytici, ale ve skutečnosti šlo o placené lobbisty.

Jedno z obvinění vznesených vůči Manafortovi souvisí s finančními machinacemi a snaze vyhnout se placením daní. Druhé zase s tím, že před úřady zamlčel své politické angažmá na Ukrajině, kde před lety působil jako poradce bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako zahraniční agent, což neudělal.

Témata:  Donald Trump USA Robert Mueller Paul Manafort

Související

Aktuálně se děje

9:10

Dominik Hašek po opětovných výhrůžkách Medveděva prozradil, co mu dodává sílu

Česko má strach o hokejovou legendu. Bývalý hvězdný brankář Dominik Hašek opakovaně čelí výhrůžkám ze strany někdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Hašek se z toho ale nehroutí. Český stát mu navíc nabídl potřebnou ochranu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pete Hegseth

Komentář

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.