Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americké superstihačky v ohrožení? Rusko a Čína budují zbraň, která je pošle k zemi

U.S. Air Force F-22 Raptor
U.S. Air Force F-22 Raptor
Foto: U.S. Air Force

Zdá se, že dny americké dominance ve vzduch jsou pryč. Rusko a Čína v poslední době vyvíjejí systémy, které by mohly odhalit stealth letouny. Tím by se staly supermoderní letadla F-22 a F-35 odhalitelná, a Spojené státy by přišly o výhodu, o kterou se dosud při mnoha operacích opíraly, píše National Interest.

Zařízení má být založeno na senzorech zachycujících infračervené záření. Ty jsou schopny zaměřit i jeho velmi malý zdroj. Každé letadlo pohybující se atmosférou totiž vytváří teplo. Povrch letadla s technologií stealth toto teplo absorbuje. Přesto ne úplně. Navíc teplo i přes veškerou snahu vydávají i motory.

„Neviditelné“ letadlo má stále také radarový odraz, i když je značně omezen a není například větší než má například větší dravý ták. Přesto je moderními radary zaznamenatelný. 

Do systému by pak měly být zapojeny i optické senzory.

A jak to bude celé fungovat? Ruská a čínská letadla budou vybavena všemi senzory. Stroje budou propojeny do datové sítě. Jedno nebo více letadel bude mít na palubě výkonný počítač, který bude data vyhodnocovat a určovat polohu amerických neviditelných strojů.

To že je něco takového možné již vloni dokázali sami Američané. Speciálně vybavené stoje F-18 při cvičení dokázaly odhalit většinu stealth letounů.

Pro Američany je to velmi nemilá zpráva. Znamená to pro ně investice miliard dolarů do vývoje zlepšené stealth ochrany nebo se vzdají této výhody. Letectvo by pak muselo upustit od operací osamocených letounů a spolehnout se na sílu velkých letek.

Zatím však nelze předpokládat, jaký bude další vývoj a pro jaký postup se Američané rozhodnou. Každopádně je to další rána pro americkou vojenskou dominanci.       

Témata:  F-35 Joint Strike Fighter USA Rusko F-22 Raptor

Související

Aktuálně se děje

1. května 2025 20:20

"To jsem opravdu nečekal." Hlášku, kterou se Karel Gott proslavil, mohl opakovat stokrát. Sbíral cenu za cenou

Zesnulý zpěvák Karel Gott během svého osmdesát let dlouhého života vydal řadu alb a nazpíval stovky písní, za něž obdržel množství ocenění. Bez nadsázky se dá říct, že si z nich mohl doma vytvořit úctyhodnou sbírku!

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Dejte americkému prezidentovi učebnici dějepisu. Trump nemá ponětí, co dělá

Ekonomové i přední světová média na to opakovaně upozorňovali. Přesto administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdohlavě pokračovala v konfrontační a krátkozraké zahraničněobchodní politice, která systematicky ignorovala základní makroekonomické zákonitosti. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Americká ekonomika aktuálně klesla o 0,3 %. Nejde sice o dramatický pád, ale je to první jasný signál oslabení od pandemického otřesu v první polovině roku 2020. Iluze o slibovaném „zlatém věku“ Spojených států se začíná drolit pod tíhou reálných čísel.