Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guatemalská sopka Volcán de Fuego dál chrlí lávu a popel, počet mrtvých roste

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Guatemala - Guatemalská sopka Volcán de Fuego vybuchla v neděli a počet obětí od té doby vzrostl na 75. Úřady vyhlásily kalamitní stav ve třech departementech a nařídily evakuaci více než 3200 lidí. Nejvíce postižené jsou osady Los Lotes a El Rodeo.

Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe v neděli začal do okolí chrlit lávu a kouř. Brzy se široká oblast, včetně části hlavního města Guatemaly, pokryla vrstvou těžkého popela. 

Po výbuchu bylo 46 zraněných ošetřeno v nemocnicích, většinou s popáleninami. Stav některých je vážný.

Záchranáři objevili v úterý dalších několik zuhelnatělých těl a podle Národního forenzního ústavu (Inacif) vzrostl počet mrtvých na 75. Identifikovat se však dosud kvůli stavu těl podařilo jen 23 obětí. 

Záchranáři zatím bezvýsledně pátrají po téměř dvou stovkách pohřešovaných v nejvíce zasažených oblastech. Naděje na objevení přeživších ale podle nich rychle klesá. Pátrání komplikuje občasný déšť a rovněž pokračující aktivita sopky, která v úterý vychrlila nový vulkanický materiál. 

Témata:  Guatemala sopka Volcán de Fuego sopky

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 14:38

Vražda na Pardubicku. Oběť našli v lese, mezi podezřelými má být manžel

Kriminalisté se v Pardubickém kraji zabývají případem násilné smrti ženy. Dva podezřelí byli zadrženi. Podle dostupných informací bylo tělo oběti nalezeno v lese na Chrudimsku. Jedním ze zadržených má být člen její rodiny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.