Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mexiko nezvládá nápor karavan uprchlíků. 2000 lidí přebrodilo řeku a míří do USA

Mexiko, ilustrační foto
Mexiko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Asi 2000 migrantů ze středoamerických zemí proniklo v sobotu přes hranici z Guatemaly do Mexika. Na mexické straně si pak odhlasovali, že budou pokračovat ve svém pochodu na sever ke Spojeným státům. Informovala o tom dnes agentura AP. Americký prezident Donald Trump již dříve pohrozil, že kvůli vlně středoamerických běženců s pomocí vojska zcela uzavře hranici mezi USA a Mexikem.

Situace na hranici mezi Guatemalou a Mexikem je napjatá již několik dní. Mexická armáda vyslala před víkendem k hranici posily, aby proud migrantů směřující na mexické území zastavila. V pátek mexické bezpečnostní složky odrazily útok běženců na hraniční přechod mezi Guatemalou a Mexikem.

V sobotu už ale mexická armáda nezabránila v cestě asi 2000 migrantů, kteří se do Mexika přebrodili s pomocí lan přes hraniční řeku, přeplavali nebo zaplatili místním, kteří si za přepravu lidí či zboží na lodi přes řeku účtují 1,25 dolaru.

Další uprchlíci čekají v úmorném vedru na mostě přes hraniční řeku na registraci. Mexické úřady odmítly vpustit běžence do země hromadně, přijímají ale malé skupinky k azylovému procesu a některým z uprchlíků udělují povolení k pobytu na 45 dní.

Většina migrantů pochází z Hondurasu. Guatemalský prezident Jimmy Morales a honduraský prezident Juan Orlando Hernández se kvůli karavaně migrantů sešli k mimořádnému jednání na guatemalské letecké základně. Vůdci obou zemí uvedli, že během uplynulého týdne vstoupilo do Guatemaly odhadem 5400 migrantů. Zhruba 2000 Hondurasanů se rozhodlo pochod do Spojených států vzdát a vrátili se dobrovolně do vlasti.

Rodrigo Abeja, který je jedním z vůdců karavany migrantů, agentuře AP řekl, že běženci, kteří v sobotu pronikli na mexické území, budou dnes pokračovat k městu Tapachula. "Ještě nevíme, jestli se nám podaří dojít až k americké hranici, ale půjdeme, jak daleko budeme moci," prohlásil.

Karavany migrantů pořádají nevládní organizace ze středoamerických zemí už řadu let. Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemi Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe. Nynější karavana, kterou svolali organizátoři přes sociální sítě, vyrazila před týdnem z města San Pedro Sula na severu Hondurasu.

Účastníci karavan migrantů utíkají před bídou a vysokou kriminalitou ve svých domovských státech a míří za lepším životem do USA. Dosud se obvykle obešly bez větší publicity, až do letošního dubna, kdy podobnou karavanu označil americký prezident Donald Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a poslal na hranici s Mexikem národní gardu.

Tentokrát Trump ještě přitvrdil, když nejprve pohrozil Hondurasu i Guatemale zastavením poskytované pomoci, pokud migranty nezastaví, a poté varoval, že uzavře hranice s Mexikem a rozmístí u nich vojáky.

Témata:  uprchlíci Mexiko Guatemala

Související

Aktuálně se děje

15. července 2025 16:01

Americká dohra pandemie. Lékař ničil vakcíny a falšoval doklady, ale sedět nepůjde

Americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová nařídila ukončení procesu s lékařem, který je obviněný ze zničení vakcín proti nemoci covid-19 v hodnotě 28 tisíc dolarů (590 tisíc korun). Doktor zároveň vydával falešné dokumenty potvrzující očkování a dětem aplikoval solný roztok místo vakcíny na žádost rodičů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Karel III. se nemá čeho bát. Trump odhalil, co čeká od návštěvy Británie

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci.