Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko chystá "politické zhodnocení" afghánské intervence

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Moskva - Rusko si příští rok připomene 30. výročí stažení sovětských vojsk z Afghánistánu, už nyní ale Kreml přemýšlí o tom, jak událost oslavit. Prezident Vladimir Putin očekává od obou komor parlamentu návrhy.

Z Putinova dekretu vyplývá, že by připomínka stažení vojsk měla být spojena s politickým zhodnocením afghánské intervence, která začala v prosinci roku 1979 a trvala deset let. Sovětská armáda v Afghánistánu přišla podle oficiálních údajů o víc než 15.000 mužů.

Vpád sovětských vojsk do sousední země měl zachránit tehdejší afghánský prokomunistický režim, ohrožovaný útoky ozbrojených povstalců. V důsledku války uprchl zhruba milion Afghánců do Pákistánu, zabity byly statisíce civilistů.

Přípravy na vzpomínkové akce má řídit Putinův kancléř Anton Vajno. Podle agentury TASS požádaly Kreml o jejich uspořádání organizace ruských válečných veteránů s tím, že ruské vedení by mělo "při příležitosti 30. výročí stažení sovětských vojsk shrnout politické výsledky války".

Témata:  Rusko Afghanistán Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.