reklama

V dokumentu se Kim zavázal ve spolupráci s USA pracovat na úplném jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Trump před summitem v Singapuru opakovaně hovořil o tom, že i přes dosavadní vstřícné kroky Pchjongjangu není prozatím možné sankce vůči Severní Koreji uvolnit. 

Podle náměstka šéfa ruské diplomacie Sergeje Rjabkova je Moskva připravena pomoci s řešením severokorejského problému. Rusko dnešní ujednání ze Singapuru oceňuje, nicméně upozorňuje, že "ďábel se skrývá v detailu".

"Čím více šancí k řešení problému se naskytne prostřednictvím jednání, tím lépe," zdůraznil také Rjabkov. Vyjádřil zároveň naději, že na významu opět nabudou šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu. Těchto jednání se v minulosti účastnily KLDR, Jižní Korea, Japonsko, USA, Rusko a Čína.

Írán dnes varoval Kim Čong-una, že Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem o jaderném odzbrojení. "Stojíme proti muži, který ruší svůj podpis (smlouvy), když je v zahraničí," uvedl íránský vládní mluvčí Mohammad Bákir Nobacht.

Trump v neděli při cestě z Kanady do Singapuru stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. V květnu Trump vypověděl účast Spojených států na mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama