reklama

"Svět udělal velký krok zpět od možné jaderné katastrofy! Nebudou další starty raket, testy jaderných zbraní či výzkum! Unesení se vracejí domů k rodinám. Díky předsedovi Kimovi vstoupil náš den do historie!" napsal Trump na palubě letadla cestou ze Singapuru do Washingtonu.

"Chci poděkovat předsedovi Kimovi za první smělý krok k zářné budoucnosti svého lidu. Naše bezprecedentní setkání - první mezi americkým prezidentem a vůdcem Severní Koreje - dokazuje, že skutečné změny jsou možné," uvedl také šéf Bílého domu.

Trump hned po schůzce se severokorejským vůdcem prohlásil, že ke zrušení tvrdých sankcí vůči KLDR bude možné přistoupit až poté, co Pchjongjang začne s prokazatelným ničením jaderného arzenálu. Spojené státy nicméně pozastaví další konání vojenských manévrů s jihokorejskou armádou, které KLDR opakovaně kritizovala jako provokace a přípravu invaze.

Japonský ministr obrany dnes ovšem prohlásil, že americká vojenská přítomnost v Koreji a společná americko-korejská vojenská cvičení jsou "životně důležitá" pro bezpečnost ve východní Asii. "Rádi bychom v tomto dosáhli porozumění mezi Japonskem, Spojenými státy a Koreou," uvedl Icunori Onodera.

Japonsko podle Onodery hodlá pokračovat ve společných cvičeních s USA a v plánech na posílení své obranyschopnosti v podmínkách hrozícího raketového útoku z KLDR.

Tokio by mohlo pomoci uhradit část nákladů na jaderné odzbrojení Severní Koreje, avšak jedině poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii obnoví své inspekce v KLDR, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga Upozornil rovněž, že jaderné odzbrojení KLDR se nevyřeší během jediné schůzky.

reklama