Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO dostalo od Polska jasný vzkaz, týká se Ruska a uprchlíků

NATO
NATO
Foto: Vláda.cz

Varšava – Již delší dobu se mluví o větší přítomnosti jednotek a vybavení NATO ve Východní Evropě, zejména v Polsku a Baltských státech. Navzdory ruským protestům se pro tento krok vyjádřil i Witold Waszczykowski, polský ministr zahraničí. Na svých stránkách o tom informoval think tank Atlantic Council.

Rusko a uprchlíci

Waszczykowski na Globálním fóru ve Varšavě uvedl, že by NATO mělo v Polsku a Baltských státech přistoupit ke „značnému" navýšení své vojenské přítomnosti. Důvodem je podle něj „agresivní" a „revizionistické" Rusko.

„Klíčovým slovem by pro NATO mělo být zastrašení," uvedl Waszczykowski. „Ne jako ofenzivní opatření, ale jako nejefektivnější a, popravdě, jediný nástroj pro budování míru. Nechceme proti nikomu vést válku, ale abychom se válce vyhnuli, musíme ukázat, že jsme velmi dobře připravení a odhodlaní bránit své území a hodnoty, které sdílíme," dodal.

Waszczykowski také upozornil na nebezpečí, které se nachází na jih od Evropy – tam totiž selhávající státy do Evropy posílají čím dál tím více uprchlíků. To podle něj „přímo ohrožuje naši bezpečnosti, stabilitu a prosperitu". Vyzval proto NATO, aby se těmito otázkami zabývalo.

Stejná ochrana pro všechny

„Aby NATO uspělo, musí se zabývat situací na obou stranách – východní i jižní. Musíme zkrátka přizpůsobit obranu a zastrašovací opatření podstatě těchto hrozeb. Nikdo by neměl zpochybňovat princip, podle kterého by všechny členské státy na celém území aliance měly získat stejný bezpečnostní status," zdůraznil Waszczykowski.

NATO by proto podle něj mělo státům na východě poskytnout „skutečné bezpečnostní záruky". „Pouze značné investice do infrastruktury, umístění a nasazení jednotek NATO na zemi může Polsku i jeho sousedům poskytnout bezpečí, které potřebuje, a smazat tak nerovnosti, které nyní panují," varoval dále Waszczykowski.

Vyzval proto k nasazení mezinárodních jednotek do Polska a Baltských zemí. Jejich přítomnost by se podle něj měla stát „symbolem odhodlání aliance ochránit svou východní hranici".

Rusko jako hrozba

Podle Waszczykowskeho Rusko ohrožuje Západ jako celek, protože narušuje územní integritu a politickou jednotu této transatlantické komunity. Rusko také obvinil z uchýlení se k mentalitě studené války.

Zcela pak odmítl, že by kroky Ruska byly reakcí na agresivní západní politiku a pokračující východní expansi NATO. Aliance se podle něj spolu s Evropskou unií snažila co nejvíce Rusku vyjít vstříc a naslouchat jeho obavám, ale dostala jen agresivní odpověď. Jako příklad uvedl ruskou intervenci v Gruzii z roku 2008 nebo ruskou anexi Krymu v březnu roku 2014.

Ohledně migrantů z jihu, kteří se zlepšujícím se počasí přes Středozemní moře přichází v stále hojnějším poštu, Waszczykowski uvedl, že na Evropu vyvíjí tlak a přináší s sebou riziko terorismu a extremismu.

Uprchlíci ohrožují Evropu

„Teroristické útoky, které byly spáchány v Evropě, jasně ukázaly, že žádná země by se neměla cítit imunní vůči nebezpečí, které vychází z jihu a představuje dlouhodobé riziko pro Evropany," varoval Waszczykowski a dodal: „Naše jižní sousedství se stalo zdrojem nestability."

Na závěr okomentoval blížící se summit NATO, který se bude konat právě v Polsku. „To, co bude na Varšavském summitu v sázce, bude, stručně řečeno, zachování jednoty celé aliance. Nemůžeme dovolit, aby odlišnosti zvítězily nad společným cílem."

„Pokud ukážeme pochybnosti a rozpolcenost, nejenže tím zhoršíme dlouhodobou bezpečnost všech spojenců, ale zároveň také podpoříme všechny, kteří by na NATO chtěli nahlížet jako na nepřítele, aby pokračovali ve svých ničivých úmyslech," dodal Waszczykowski.

Témata:  Polsko NATO (Severoatlantická aliance) Rusko

Související

Aktuálně se děje

8:20

Felixe Slováčka viděli s bývalou milenkou. Reakce Dády Patrasové vás překvapí

Manželství Felixe Slováčka a Dády Patrasové viselo svého času nad propastí kvůli tomu, že hudebník udržoval mimomanželský vztah. S bývalou milenkou se v uplynulých dnech opět ukázal. Jak na to reagovala jeho právoplatná manželka? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Írán

Analýza

Blíží se jednání Íránu s Evropany. Teherán chce být hegemonem, je blízko získání jaderné zbraně

Íránští představitelé potvrdili, že Teherán tento týden povede jaderné rozhovory s představiteli Francie, Německa a Velké Británie. Děje se tak v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Izraelem, kdy už několik měsíců hrozí otevřená válka. Panuje podezření, že Íránci chtějí vyrobit jadernou zbraň, což by výrazně změnilo mocenskou rovnováhu v regionu Blízkého východu.