Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zřízení bavorské pohraniční policie vyvolává velké vášně, opozice důrazně protestuje

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

Mnichov - Chystané zřízení pohraniční policie v Bavorsku vyvolalo rozpory mezi politiky. Zatímco vláda Křesťanskosociální unie (CSU) si od nového útvaru slibuje větší úspěchy v boji proti přeshraniční kriminalitě, opoziční politici ho považují za zcela zbytečný.

Bavorská pohraniční policie zahájí činnosti 2. července. Bude sídlit v Pasově, má mít v první fázi 500 členů, jejichž počet během pěti let stoupne na 1000. I když název útvaru naznačuje, že se jeho členové budou soustřeďovat především na ochranu hranic, není tomu tak.

Ochrana hranic totiž spadá primárně do kompetence spolkové policie, a bavorská pohraniční policie se proto soustředí primárně na boj s přeshraniční kriminalitou - zejména na obchod s drogami.

To se z velké části týká oblasti u hranic s Českem, odkud do Německa směřuje velké množství metamfetaminu. Jen loni německá policie zaznamenala 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou.

Opozice plán kritizuje. "Chtějí tím jen snížit strach, který sami rozdmýchali," řekl listu Augsburger Allgemeine odborník na vnitřní bezpečnost z řad sociální demokracie (SPD) Peter Paul Gantzer, podle něhož klame už samotný název útvaru, protože ve skutečnosti nebude mít na starosti ochranu hranic s Českem a Rakouskem, ale spíše namátkové kontroly v pohraničí.

Politik Svobodných voličů (FW) Joachim Hanisch má zase za to, že další policejní úřad představuje plýtvání personálem, který by byl jinde nutně potřeba. Objevují se také hlasy, že krok vládní CSU je motivován blížícími se bavorskými volbami, v nichž bude strana obhajovat většinu v zemském parlamentu, a chce se proto ukázat jako řádná strážkyně pořádku a tvrdá bojovnice proti kriminalitě.

Bavorsko chystá kromě zřízení pohraniční policie také vlastní azylový úřad. Ten zahájí svou činnost 1. srpna, tedy zhruba měsíc po pohraniční policii. Bavorská vláda o obojím rozhodla ve stejný den, letos 23. března.

Témata:  policie Německo Německo kriminalita

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 21:40

Robert De Niro: Herci se bojí pomsty, ale už nemůžeme mlčet. Musíme zastavit šílenství, které představuje Trump

Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.