Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán se pustil do EU: Vy máte problémy s migranty, Země V4 uprchlíky odmítají, chrání kulturu

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Bratislava - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Bratislavě debatoval se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim. Západní státy EU podle něj míří svou kritiku na země V4, neboť jsou Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko úspěšné. Zopakoval, že státy Visegrádu odmítají uprchlíky a jsou odhodlány chránit svou kulturu. S žádnými konkrétními idejemi pro budoucí podobu EU či spolupráci na tématu migrace však premiéři nepřišli.

"Chráníme se před migrací, máme silnou kulturní identitu, které se nemíníme vzdát, zatímco země dalších evropských regionů mají problémy s konkurenceschopností, nedokážou ochránit své hranice, objevily se u nich masy migrantů," uvedl Orbán.

Německo či Francie by se podle něho měly smířit s faktem, že visegrádským státům se ekonomicky daří a bez nich by celá EU nedosahovala tak výrazného hospodářského růstu. "Některým není po chuti rychlý pokrok střední Evropy," prohlásil nacionalistický premiér.

Orbán v televizi TA3, která debatu odvysílala, podotkl, že tato kritika často není určena přímo jeho osobě, ale přeneseně celé V4. Postkomunistické země střední Evropy jsou kritizovány zejména ze strany Německa, Francie či Itálie za to, že jejich vlády jsou na jednu stranu vstřícné přijímání dotací z evropských rozpočtů, zatímco zcela odmítají podílet se na přijímání migrantů přicházejících do Evropy.

Podle Orbána je na čase posílit spolupráci rozdílných evropských regionů. "Střední Evropa vyvíjí v současnosti v tomto směru mnoho úsilí," řekl TA3 Orbán. Pellegrini podotkl, že chce Slovensko "jasně říci, jak si představuje budoucnost EU". Nic konkrétnějšího ale neřekl, stejně tak Orbán. 

Témata:  Viktor Orbán EU Visegradská čtyřka uprchlíci

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy