Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo se pokusí vyhostit exbodyguarda bin Ládina, roky obíral Německo

Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin
Foto: news.com

Berlín - Bývalý bodyguard vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina byl dnes zadržen v zápodoněmecké Bochumi, kde již několik let s rodinou žije.

Německé úřady se jej nyní pokusí vyhostit do Tuniska, odkud pochází, informoval deník Bild. Bulvární list před časem upozornil, že dvaačtyřicetiletý islamista Sami A. dostává od státu pro sebe a svou rodinu měsíčně v přepočtu 30.000 korun.

Policisté Samiho A. zadrželi dnes v okamžiku, kdy se přišel jako každý den přihlásit na policejní stanici. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) totiž zrušil své dřívější rozhodnutí, které vyhoštění Tunisana z Německa znemožňovalo kvůli "mučení, nelidskému či ponižujícímu zacházení", kterému by mohl čelit ve vlasti. Samotná deportace bývalého bodyguardy Usámy bin Ládina se nyní připravuje.

Sami A., kterého úřady považují za potenciálně nebezpečného, přišel do Německa poprvé už v roce 1997 a finanční podporu dostává nepřetržitě od roku 2008. Západoněmecké město Bochum mu na základě azylového zákona vyplácí téměř 200 eur měsíčně. Stejnou částku dostává také jeho žena, na čtveřici dětí má pár mezi 133 a 157 eury měsíčně. K tomu mají ještě nárok na další příspěvky. Celkem tak rodina dostává více než 1160 eur (30.000 korun) měsíčně.

Témata:  Německo Usáma bin Ládin

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.