Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bilaterální azylová dohoda? Orbán je ochoten jednat s Merkelovou

Viktor Orbán, maďarský premiér
Viktor Orbán, maďarský premiér
Foto: miniszterelnok.hu **www.miniszterelnok.hu**

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán je ochoten jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o bilaterální azylové dohodě. Řekl to německému listu Bild.

Nejdříve se ale Německo musí dohodnout s Rakouskem a pak Vídeň s Maďarskem, teprve poté je možné přistoupit k jednáním mezi Berlínem a Budapeští.

"Pořadí může být pouze takovéto - jednání mezi Německem a Rakouskem, pak jednání mezi Rakouskem a Maďarskem," řekl Orbán. "A pouze na konci, pokud bude skutečně jasno o německém postoji, jednání mezi Maďarskem a Německem," řekl maďarský premiér.

Orbán rovněž deníku Bild řekl, že je nutné posílit ochranu vnějších hranic Evropské unie a zřídit migrační centra mimo EU.

Ve středu chce Orbán o dalším postupu ve věci migrace telefonicky hovořit s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem.

Německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí s ministrem vnitra Horstem Seehoferem dohodla na zřízení tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud bude Německo vracet migranty, kteří se již zaregistrovali v jiném členském státě Evropské unie. Merkelová přislíbila, že vracení migrantů chce provádět ve shodě s dotčenými unijními státy.

Témata:  Viktor Orbán Maďarsko Angela Merkelová uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.