Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Jordánska míří desítky tisíc syrských uprchlíků. OSN žádá o otevření hranic

Sýrie
Sýrie
Foto: Pixabay

Ammán - Před nálety a boji na jihozápadě Sýrie prchají desítky tisíc lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes naléhavě vyzval Jordánsko, aby otevřelo hranice a poskytlo jim dočasné útočiště.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi dnes uvedl, že na jihozápadě Sýrie nyní žije nuceně mimo domovy v nuzných a nebezpečných podmínkách více než 320.000 Syřanů. Patří k nim i na 60.000 lidí, kteří se nacházejí na hranicích s Jordánskem.

"Válečný stav v pohraniční oblasti je životu nebezpečný a mnoha lidem nezbývá nic jiného, než hledat bezpečí v sousedním Jordánsku," upozornil Grandi.

"Vzhledem k bezprostřednímu nebezpečí se přimlouvám za poskytnutí dočasného útočiště v Jordánsku těm, kteří se potřebují dostat do bezpečí," dodal vysoký komisař.

Témata:  Sýrie Jordánsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

14. července 2026 20:04

Počasí nevyšlo podle předpokladů. Proč se výstraha před silnými bouřkami nenaplnila?

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu přiznali, že vydaná výstraha před bouřkami nevyšla zcela podle jejich předpokladů. Zejména na území Čech totiž bouřkové projevy víceméně nikde nedosáhly parametrů druhého stupně nebezpečí, který značí oranžová barva. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy