Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Popravy nevadí, plastové sáčky ano? Teroristé bojují za životní prostředí

plasty
plasty
Foto: Pixabay

Somálsko - Islámské vojenské hnutí aš-Šabáb, které vzniklo v Somálsku, zakázalo použíti plastových pytlíku. Zákazy budou fungovat na teritoriích nacházejících se pod kontrolou tohoto islámského hnutí. Regionální vůdce také uvedl, že plastové sáčky představují vážnou hrozbu jak pro lidi, tak pro životní prostředí.

Džihádistické hnutí založené v Somálsku je také spojeno s Al-Káidou, která se již v minulosti věnovala problematice životního prostředí. Somálské hnutí bylo v roce 2011 vyhnáno z hlavního města Mogadišo, skupina ale zůstala aktivní po celé zemi, kde přijala zodpovědnost za ničivé teroristické útoky, a to i mimo Somálsko.

Zatím není jasné, jak se tyto zákazy budou uplatňovat v praxi. Teroristické skupiny po celém světě se aktivně zabývají otázkami životního prostředí.

Článek z roku 2016, který byl vytvořen jemenskou pobočkou aš-Šabábu, kritizoval bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu kvůli pasivnímu vztahu ke globální změně klimatu. Obama prý nedělá nic i vzhledem k jeho silné environmentální agendě.

V roce 2017 oznámil vůdce Talibanu, že Afghánistán musí zabránit aktivnímu odlesňování na území státu pomocí sázení stromů – „stromy totiž hrají důležitou roli v ochraně životního prostředí“.  

 

Témata:  terorismus Al-Káida plasty

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.