Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zřícení letadla EgyptAir? Francie trvá na své verzi, Egypt kritizuje kvůli vyšetřování

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Paříž - Zkázu letadla společnosti EgyptAir na lince Paříž-Káhira, které se v květnu 2016 zřítilo do Středozemního moře, zřejmě zapříčinil požár v pilotní kabině. Neštěstí nepřežil nikdo z 66 lidí na palubě, včetně 40 Egypťanů a 15 Francouzů.

Vyšetřovatelé z francouzského úřadu pro bezpečnost civilního letectví BEA nadále dávají přednost verzi o požáru, přestože je jejich egyptští kolegové již na konci předloňského roku vyrozuměli o "nálezu stop výbušnin" na pozůstatcích obětí katastrofy. To vedlo k tomu, že další vyšetřování převzala v souladu s egyptskými zákony generální prokuratura.

Francouzi nicméně brali toto tvrzení skepticky, protože k pádu letounu se nepřihlásila žádná teroristická organizace. 

Vyšetřovatelé BEA upozornili, že egyptské úřady dosud nevydaly závěrečnou zprávu o nehodě, která by umožnila ohlásit rozdílný pohled obou stran, jak to umožňují mezinárodní předpisy. Vyšetřování by podle nich mělo pokračovat v zájmu bezpečnosti letecké přepravy. BEA připomněla, že "bez odezvy" zůstaly návrhy k dalšímu zkoumání trosek a záznamníky údajů letadla.

Podobná veřejná vyjádření vyšetřovatelů ze země, která nevede vyšetřování, jsou podle agentury Reuters krajně neobvyklá. Rozdílné názory se obvykle sdělují důvěrně, čili zveřejněné prohlášení by mohlo svědčit o vážných rozporech.

Témata:  letecké nehody Francie Egypt letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.