reklama

"Doufám, že moje rezignace vyvolá tlak na britskou vládu, aby další ústupky nečinila," řekl dnes Davis v rozhovoru pro BBC Radio 4. Dodal, že nijak nehodlá zpochybňovat pozici Mayové a ani vyzývat další ministry k rezignaci. Domnívá se také, že jeho odchod premiérka zvládne.

K možnosti rezignace dalších ministrů Davis řekl, že není na něm, aby někomu takovéto řešení doporučoval. Uvedl, že je to věcí svědomí, principů a vlastních postojů, který si každý musí vyhodnotit sám.

Mayová minulý týden oznámila, že pro průmyslové a zemědělské výrobky navrhuje udržet s EU zónu volného obchodu, pravomoc unijní soudu nad Británii by také zůstala v těch odvětvích, ve kterých chce Londýn dále dodržovat společná pravidla. Podle Davise se Británie v dohodě příliš snadno vzdává příliš mnoha věcí, což povede k tomu, že EU bude Londýn tlačit k dalším ústupkům.

V červenci 2016, krátce po referendu, ve kterém Britové schválili vystoupení z EU, byl Davis překvapivou volbou premiérky Mayové. Po dvou desítkách let, kdy nepracoval v žádné vládě, mu bylo svěřeno vedení nově vytvořeného ministerstva pro odchod z EU a byl pověřen vyjednáváním s Bruselem o podobě budoucích vztahů s unií.

Během referenda Davis agitoval pro odchod z unie a byl jedním ze tří pozdějších ministrů, kteří představovali zásadní hlasy pro brexit - společně s ministrem mezinárodního obchodu Liamem Foxem a ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Většina ostatních ministrů podporovala setrvání v EU.

Za dobu svého působení ve vládě Davis opakovaně vyjádřil podporu premiérce Mayové a oceňoval její práci na brexitu. Zároveň ale údajně i mnohokrát vyhrožoval rezignací, v souvislosti se spornými otázkami ve vyjednávání.

Loading...
reklama