reklama

Soud každému z osmi žalobců přiznal odškodné ve výši 1000 eur. Informovala o tom dnes nevládní organizace Via Iuris, jejíž advokátka Romy u soudu zastupovala.

Město Sabinov začalo v roce 2006 stěhovat obyvatele z centra města z důvodu rekonstrukce bytů. Romy přestěhovalo mimo zastavěnou část města do bytů nižšího standardu, na jejichž výstavbu poskytlo dotaci tehdejší ministerstvo výstavby. Obyvatelům neromského původů samospráva přidělila byty v jiné části města.

Soud v Prešově rozhodl, že bývalé ministerstvo výstavby postupovalo diskriminačně při poskytování dotací na výstavbu bytů nižšího standardu. Podle zdůvodnění verdiktu bylo povinností ministerstva žádost o příspěvek analyzovat, aby stát naplnil závazky ohledně zákazu diskriminace.

"Jde o rozhodnutí precedentního významu, které by mělo významně ovlivnit pravidla poskytování dotací ze strany státu a rovněž zajistit dodržování mezinárodních a vnitrostátních pravidel při poskytování bydlení tak, aby nedocházelo k diskriminaci," reagovala na rozsudek advokátka Via Iuris Kristína Babiaková.

Loading...
reklama