Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouský ministr zahraničí vymyslel nový způsob, jak zatočit s migrační krizí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Vídeň – Evropská uprchlická krize navzdory snahám EU a dohodě s Tureckem o uprchlících stále dělá členským státům starosti. Sebastian Kurz, rakouský ministr zahraničí, nyní přišel s radikálním plánem, jak Evropě ulehčit.

Uprchlíci mimo Evropu

Ačkoliv se Evropa snaží vypořádat se s migrační krizí, která ji tvrdě zasáhla, celou záležitost neustále doprovází řada problémů – od nedostatku ubytovacích zařízení po strach a odpor místních obyvatel z nově příchozích, kteří jsou často jiné víry a pochází z kulturně odlišného prostředí.

Sebastian Kurz, rakouský ministr zahraničí a ve svých 29 letech zároveň také nejmladší ministr zahraničí na světě, nyní v rozhovoru pro německý deník Die Presse uvedl, že by se Evropa mohla pokusit zreprodukovat systém, který využívá Austrálie. To by znamenalo, že by se po dobu rozhodování o jejich žádostech o azyl uprchlíci nacházeli mimo hlavní evropský kontinent.

Kontroverzní australský systém

Austrálie v současnosti používá imigrační systém, podle kterého jsou všichni, kteří se lodí do Austrálie dostanou, posláni do internačních táborů v Tichém oceánu na ostrovech patřících státům Nauru a Papua-Nová Guinea.

Server připomíná, že se Austrálie a její způsob nakládání s migranty setkal s ostrou kritikou mezinárodní komunity a humanitárních organizací, které opakovaně upozorňovaly na případy sebevražd a sexuálních útoků v těchto táborech.

Tato kritika se ještě vystupňovala na konci dubna a začátku května, kdy se dva uprchlíci na protest proti podmínkám v těchto táboře a beznaději, které zde čelí, podpálili. Muž tento čin nepřežil, žena, která jeho příklad následovala, skončila s těžkými zraněními v nemocnici.

Žádný azyl pro ilegály

„Australský model samozřejmě nelze zcela zreplikovat, ale jeho princip by mohl být aplikován i v Evropě," vysvětlil Kurz. Připomněl také, že během první poloviny minulého století Spojené státy nově příchozí držely na ostrově Ellis u New Yorku.

Německý zpravodajský server Deutsche Welle ale uvádí, že ostrov Ellis byl pouze používán pro inspekci nově příchozích imigrantů, kterých denně byly tisíce. „Imigranti zde byli zadržováni pouze v místních zdravotnických zařízeních, pokud u nich bylo podezření na nakažlivou nemoc, ale internováni zde, jak ministr naznačil, nebyli," vysvětluje.

Kurz také v rozhovoru uvedl, že by Evropská unie měla přijmout rozhodnutí, podle kterého by ti, kteří by se do Evropy pokusili dostat nelegálně, automaticky ztratili nárok na azyl.

Témata:  Rakousko EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí se o víkendu ochladí. Teploty spadnou až k nule

Příští víkend už nebude panovat teplé počasí, jako v tom uplynulém. Denní teploty se naopak propadnou až na jeden stupeň, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jelen lesní, autor: Smudge 9000

CNN: Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Žije kousek od vás, ročně zraní a zabije tisíce lidí

Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.