Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žena dostala mrtvici a část těla má ochrnutou. Pravděpodobně za to může antikoncepce

Žena, ilustrační fotografie
Žena, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Londýn - Teprve sedmatřicetiletá Judith Rankinové ze Skotska dostala v únoru mrtvici. Přičítá to antikoncepčním pilulkám, které začala brát teprve 8 týdnů po porodu. Ještě teď je částečně ochrnutá a nemůže se starat o své malé děti.

"Doktorka v nemocnici řekla, že má pocit, že by to mohlo být kombinací nedávného těhotenství a antikoncepčních pilulek. Já v rodinné anamnéze vůbec mrtvice nebo srdeční onemocnění nemám. Nejsem obézní a nekouřím, takže pro to neexistuje žádný jiný důvod, všechno ukazuje na tu pilulku," řekla teď Rankinová webu DailyRecord.co.uk.

Rankinová sama pracuje ve zdravotnictví jako porodní asistentka. Po mrtvici jí její rehabilitační terapeutka řekla, že to její mozek tak poškodilo, jako kdyby dostala ránu baseballovou pálkou do hlavy! Judith se teď snaží před vedlejšími účinky antikoncepčních pilulek varovat ostatní ženy.

Vzpomíná i na chvíli, kdy ji mrtvice zasáhla. "Cítila jsem se dobře. Vyplňovala jsem na počítači formulář k pojištění auta mé matky. Najednou mě přepadla malátnost. Otočila jsem se na mámu a chtěla se zeptat na její telefonní číslo. Žádná slova ale ze mě nevylezla, jen nesrozumitelné mumlání."

"Můj partner Gary si myslel, že si dělám legraci. Ale když jsem se snažila mluvit, tak se to opakovalo. Když jsem to zkusila potřetí, tak se na mě otočil a viděl můj vystrašený obličej. Pak zavolal sanitku," popsala Judith webu DailyRecord.

Záchranáři naštěstí Judith přivezli do nemocnice včas. I tak má dodnes následky. Jen čtyři týdny trvalo, než se znovu naučila pořádně mluvit. Když je unavená, tak se Judith stále zadrhává a zakoktává. Stěžuje si také na částečnou paralýzu.

"Nemohla jsem políbit děti. Když jsem si čistila zuby, tak jsem nemohla plivat. Když jsem jedla, tak jsem si musela jídlo strčit dál do pusy, abych ho mohla spolknout," popisuje Judith následky mrtvice. Má ale kolem sebe přátele, kteří ji se vším pomáhají, a dvě malé děti, které ji potřebují.

Za mrtvici může podle Judith právě antikoncepce. "Doktoři se mě ptali, jestli beru nějaké léky. Antikoncepci jsem nikdy nezmiňovala, nenapadlo mě to. Ale později, když jsem o tom přemýšlela, tak mi došlo, že to musí být ono. Chtěla jsem ty prášky brát jen chvíli. Začala jsem s nimi osm týdnů po porodu. Lidé si myslí, že se tohle nestává, ale ono se to stává. Od té doby, co se to stalo mě, jsem slyšela spousty příběhů lidí, kterým se stalo něco podobného," dodala Judith.

Odborníci ale stále trvají na tom, že klady antikoncepčních pilulek převáží jejich možné vedlejší účinky. "Je strašné, když se něco takového stane. Ale mrtvice je velmi neobvyklým vedlejším účinkem," uvedla lékařka Diana Mansourová pro web DailyRecord.

"S rostoucím věkem se to riziko zvyšuje, ale ve 37 letech je to pořád velmi neobvyklé. Týká se to tak 2 žen ze 100 tisíc ve věku kolem 20 let a 2 z 10 tisíc žen, pokud jim bylo už přes 40. Lidé neví, jaké pozitivní účinky na tělo antikoncepce má. Chrání před rakovinou vaječníků i rakovinou dělohy.

Menstruace je pak lehčí a méně bolestivá a dá se kontrolovat. Pomáhá při bolestech, změnách nálad a také je prospěšná na pleť. Ale lidé se soustředí jen na velmi vzácné případy, kdy se něco stane," dodala doktorka Mansourová.

Témata:  ženy antikoncepce zdraví

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 21:08

Manželství Harryho a Meghan se hroutí? Snaží se přesvědčit o opaku, moc to ale nejde

Princ Harry a Meghan Markle se po týdnech spekulací o napětí v jejich vztahu objevili bok po boku na koncertě americké zpěvačky Beyoncé v Los Angeles. V rámci jejího turné Cowboy Carter si užívali večer plný hudby, tance a společných chvil, a veřejnosti tak dali jasně najevo, že jejich manželství rozhodně není v troskách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?