Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU má plán proti Trumpovi. Tohle se Americe líbit nebude

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Tokio/Brusel - Protekcionistická politika, kterou razí americký prezident Donald Trump, zřejmě posílí vztahy mezi Japonskem a EU. Podle vyjádření Tokya a Bruselu by se podepsání bilaterální dohody o volném obchodu mohlo stát pomyslným světlem na konci tunelu. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Japonský premiér Šinzo Abe a představitelé předních orgánů EU Donald Tusk a Jean-Claude Juncker se sami pasovali do funkce mohykánů svobodného a liberálně demokratického světa v reakci na kontroverzní pondělní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimírem Putinem ve finských Helsinkách. Velké vášně vyvolala Trumpova loajalita Kremlu a kritizování amerických zpravodajských služeb, což nemá v politických dějinách USA obdoby.

Abe se pak následně s Tuskem a Junckerem rozhodl přistoupit ke dvoustranné dohodě o vstupu Japonska do zóny volného obchodu, kdy se odstraní veškeré celní tarify na zboží dovážené z Japonska i vyvážené z něj. Předseda Evropské rady Donald Tusk a otevřený kritik administrativy Donalda Trumpa smlouvu s Tokiem uvítal nejen z hlediska lepších obchodních vztahů, nýbrž i zahraniční politiky. 

Následujíc den poté, co Trump podpořil ruského prezidenta v jeho výrocích, že Kreml nijak nezasahoval do amerických voleb, a v kritice amerických zpravodajských služeb, se Tusk nechal slyšet, že Japonsko i nadále podporuje EU a územní celistvost Ukrajiny, včetně Krymu, který byl nezákonně anektován v roce 2014. Ztráta spojence ve Washingtonu zřejmě dotlačí EU k větší orientaci na asijské země, včetně Číny a pravděpodobně i Jižní Koreje. Například německá kancléřka Angela Merkelová se rozhodla vytvořit koalici s Čínou za účelem prohlubování vzájemných obchodních vztahů.

Tusk dále zdůraznil, že jsou EU a Japonsko jednotní v přístupu k jaderné dohodě s Íránem, a že hodlají i nadále prosazovat rušení hospodářských sankcí vůči Teheránu výměnou za oslabování íránského jaderného průmyslu. Poté, co Donald Trump tuto dohodu vypověděl, rozhodla se EU přistoupit k blokačnímu zákonu, který by měl obnovené íránské sankce obejít a zachránit tak vztahy mezi EU a Íránem.

"Na poli mezinárodní politiky lze říci, že se podařilo konečně objevit světlo na konci tunelu. Rádi bychom vám všem řekli, že se na nás můžete spolehnout, a že jsme zcela předvídatelní, a to jak my, političtí zástupci EU, tak i Japonci. Slibujeme, že budeme i nadále prosazovat svět založený na hodnotách právního státu, lidských práv a svobod, transparentnosti a zdravého rozumu. Dovoluji si ještě připomenout, že je dnešní den potvrzením toho, v co všichni Japonci i Evropané, jakož i rozumní lidé z celého světa, stojí, tedy vzájemný respekt a spolupráci," řekl Donald Tusk.

Jakmile dojde k faktické ratifikaci bilaterální dohody budou zrušeny téměř veškeré celní sazby na japonské zboží, včetně automobilů, což by mohlo podpořit i evropský průmysl. Japonští spotřebitelé budou moci nakupovat za nižší ceny evropská vína, vepřové maso, kabelky, léčiva i medikamenty. Kromě volného obchodu bude součástí nových evropsko-japonských vztahů také volný přenos dat.

Témata:  EU Donald Trump Japonsko

Související

Aktuálně se děje

23. ledna 2025 14:26

Policejní zásah na škole v Černošicích. Scénář byl opět podobný

Policisté už poněkolikáté během probíhajícího týdne zasahovali ve škole. Tentokrát vyjížděli na ZŠ ve středočeských Černošicích, kde jeden ze školáků vytáhl během vyučování maketu střelné zbraně. Policie se případem nadále zabývá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy