Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Duda chtěl uspořádat referendum o polské ústavě, senát to zamítl

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Foto: andrzejduda.pl

Varšava - Polský senát dnes odmítl návrh prezidenta Andrzeje Dudy uspořádat letos na podzim referendum o změnách ústavy. Poláci měli odpovídat na deset otázek.

S myšlenkou plebiscitu s cílem vylepšit a aktualizovat základní zákon přišel Duda loni v květnu.

Podle Dudy by úpravy v ústavě, přijaté už před dvěma desetiletími, měly odrazit změny, k nimž časem došlo v Polsku, ale i v mezinárodním prostředí. Svůj návrh uspořádat referendum 10. a 11. listopadu, na který připadá Den nezávislosti Polska, Duda Senátu předložil minulý týden v pátek.

Jedna z otázek se týkala případného ústavního zakotvení členství Polska v Evropské unii a v NATO. Občané měli například také hlasovat o tom, zda má ústava potvrzovat křesťanské kořeny, prorodinnou politiku nebo všeobecné právo na práci.

Témata:  Andrzej Duda Polsko referendum

Související

Aktuálně se děje

23. února 2026 21:42

Strach o legendu: Marie Rottrová kvůli zdravotním komplikacím zastavuje turné

Oblíbená zpěvačka Marie Rottrová musela kvůli náhlým zdravotním komplikacím pozastavit své koncertní turné na Slovensku. Hudební legenda, která oslavila čtyřiaosmdesáté narozeniny, se momentálně potýká s virózou a místo na pódiu tráví čas odpočinkem v domácím léčení. Nemoc ji zasáhla nečekaně, což ji donutilo k okamžité změně plánovaného programu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy