Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Turecku zadrželi německého občana, údajně šířil teroristickou propagandu

Turecká policie
Turecká policie
Foto: egm.gov.tr

Ankara - V Turecko byl zadržen další občan Německa. Úřady ho obvinily, že na sociálních sítích propagoval Stranu kurdských pracujících (PKK). Tu řadí k teroristickým organizacím nejen Turecko, ale i USA a EU.

Muže, který je zřejmě tureckého původu, zatkla protiteroristická policejní jednotka ve středu v provincii Hatay na jihovýchodě země a dotyčný byl vzat do vazby. 

Vztahy Turecka s Německem a dalšími evropskými státy jsou napjaté od té doby, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zahájil tažení proti svým odpůrcům po nezdařeném pokusu o převrat z července 2016. Zadrženo bylo více než 50.000 lidí a dalších asi 160.000 lidí, včetně novinářů, soudců nebo učitelů, bylo propuštěno ze zaměstnání.

Berlín masové zatýkání kritizoval, odmítl vydat osoby, které byly podle Turecka do puče zapleteny, a požaduje osvobození několika německých občanů zatčených v Turecku.

Ke zmírnění napětí mezi Tureckem a Německem přispělo únorové propuštění německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu.

Minulý týden v Turecku vypršel výjimečný stav, který trval dva roky. Německo následně oznámilo, že ruší hospodářské sankce, které na Turecko uvalilo, a odstranilo ze svých webových stránek varování před zatčením pro německé občany, kteří chtějí zemi navštívit. Ve středu nicméně turecký parlament přijal nový protiteroristický zákon, který přejímá řadu opatření z výjimečného stavu. 

Témata:  Turecko Německo PKK policie Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.