Kyjev/Washington – Svět stále nezná viníky hrozivé tragédie z 17. července 2014, kdy bylo nad Ukrajinou sestřeleno letadlo malajsijských aerolinií a zabito všech 298 lidí na palubě. Americký investigativní novinář Robert Parry varuje, že nizozemský vyšetřovací tým, který se snaží pachatele najít, není nezávislý.
Spolupráce s tajnými službami
Parry uvádí, že nizozemský vyšetřovací tým v posledních dnech uvolnil zprávu pro rodiny nizozemských cestujících, kteří byli při tragédii MH-17 zabiti. Její část byla Parrymu dle jeho slov poskytnuta k nahlédnutí.
Na základě toho Parry varuje, že vyšetřovací tým značně spoléhá na informace, které mu poskytují ukrajinské tajné služby, „ačkoliv by Ukrajina měla být jedním z hlavních podezřelých při vyšetřování záhady, kdo je za zabití 298 lidí odpovědný".
Parry varuje, že je vyšetřování tragédie závislé na datech a informacích ukrajinských zpravodajských a bezpečnostních služeb včetně Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU), která se ale účastní konfliktu na východě Ukrajiny a je vázána udržováním státních tajemství.
„A přesto podle této zprávy SBU pomáhala určit směr vyšetřování MH-17 poskytnutím výběru telefonních odposlechů a dalších materiálů, které by pravděpodobně neobsahovaly citlivá tajemství, která by implikovala politické vedení SBU na Ukrajině," varuje Parry.
Nejasné okolnosti tragédie
Následně Parry cituje zprávu: „Od prvního týdne září 2014 pracují vyšetřovatel z Nizozemska a Austrálie tady (v Kyjevě). Pracují tu v rámci těsné spolupráce se Službou bezpečnosti Ukrajiny. Okamžitě po zřícení SBU poskytla velké množství telefonních odposlechů a dalších informací."
Ve zprávě se také uvádí, že SBU poskytla i údaje o místech, ze kterých lidé volali, a další informace, na základě kterých tyto údaje vyšetřovací tým ověřoval. Parry ale zdůrazňuje, že ze zprávy vyplývá, že ne všechny informace seděly.
Varuje také, že fakt, že vyšetřovatelé pracují z Kyjeva, zásadně zvyšuje jejich závislost na Ukrajině, a mohlo by tak snadno dojít ke střetu zájmů. Podotýká také, že navzdory této údajně úzké spolupráci s SBU k odhalení viníků tragédie zatím stále nedošlo.
„Vyšetřovací tým minulý týden nizozemské rodiny informoval, že bylo vydání zprávy o případu opět odloženo, takže nyní se její vydání nečeká dříve než po skončení léta, více než dva roky po tragédii, a ani pak zpráva nebude veřejně přístupná," varuje Parry.
I mezi rodinnými příslušníky tak podle něj kvůli neustálým odkladům a zatajování informací panují obavy, že bylo vyšetřování zkompromitováno a je nyní ovládáno geopolitickým tlakem.
Střet zájmů
Parry upozorňuje, že je tento postup zvláštní například i s ohledem na fakt, že ze zprávy, kterou uvolnila minulý rok v říjnu nizozemská zpravodajská služba, vyplynulo, že raketové systémy země-vzduch, které by byly schopné zasáhnout letadlo v takové výšce, měla v té době pod kontrolou pouze ukrajinská armáda.
Tento fakt ale podle něj nová zpráva zcela ignoruje a naopak zdůrazňuje, jak pevný vztah si vyšetřovatelé s místními službami vybudovali. Podotýká, že zpráva také až směšně popisuje dobré vztahy mezi vyšetřovateli a podmínky, ve kterých pracují.
„Otázkou ale je, nakolik je vyšetřování poskvrněno jeho spoléháním se na SBU, zpravodajskou službu, kterou ovládá jeden z hlavních podezřelých (ukrajinská vláda) a mezi jehož povinnosti patří i ochrana státních tajemství tohoto podezřelého. SBU se také přímo účastní bojů proti druhému hlavnímu podezřelému (proruským rebelům)."
„Tento zjevný střet zájmů měl vést vyšetřovací tým k ustanovení jasných parametrů, které by zajistily nezávislost vyšetřování. Ale nová zpráva jasně ukazuje, že takovéto hranice nebyly ani nastaveny, ani dodržovány," dodává Parry.
Témata: sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou , Ukrajina
Související
18. listopadu 2022 16:37
17. listopadu 2022 18:44
17. listopadu 2022 18:28
6. září 2021 16:27
28. září 2020 21:42
31. srpna 2020 16:50