Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Monzuny a lijáky v Barmě ničí vesnice, z domovů muselo prchnout 50 tisíc lidí

barma
barma
Foto: Instagram

Rangún - Kvůli monzunovým lijákům je v Barmě pod vodou řada vesnic i silnic. Živel strhával mosty, pomoc do postižených oblastí se tak dostává s obtížemi. Domovy muselo opustit na 50 tisíc lidí. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech.

Výbor pro likvidaci následků živelních pohrom vyzval obyvatele žijící v blízkosti řek a v níže položených oblastech, aby neprodleně opustili domovy. Hladiny vodních toků totiž už leckde vystoupaly nad úroveň znamenající nebezpečí. Odhaduje se, že záplavy mohou různým způsobem postihnout kolem 100 tisíc lidí.

Přívaly vody v Šanském státu na severu země strhly část šedesát metrů dlouhého betonového mostu. Rozsáhlé škody utrpěla rýžová pole a silnice v Karenském státu v centrální oblasti Barmy. Pod vodou jsou mnohé komunikace rovněž v Arakanském státu na západě země. Na letecky pořízených záběrech, které se objevily na sociálních sítích, je vidět velké plochy země ležící pod hnědou rozbahněnou břečkou.

Nejhorší monzunové desetileté záplavy země zažila v roce 2015, kdy zahynulo kolem sta lidí a více než 330.000 přišlo o střechu nad hlavou.

Témata:  Barma povodně

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 10:24

Tragédie v Chorvatsku: Holčička vypadla z tobogánu

Oblíbené letovisko Lopar na ostrově Rab se stalo dějištěm otřesné tragédie. V úterý odpoledne zde po pádu z vodního tobogánu v aquaparku zemřela teprve dvouletá holčička německé národnosti. Podle informací portálu 24sata se neštěstí stalo, když se dítě sjíždělo tobogánem společně se svým otcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.