Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Monzuny a lijáky v Barmě ničí vesnice, z domovů muselo prchnout 50 tisíc lidí

barma
barma
Foto: Instagram

Rangún - Kvůli monzunovým lijákům je v Barmě pod vodou řada vesnic i silnic. Živel strhával mosty, pomoc do postižených oblastí se tak dostává s obtížemi. Domovy muselo opustit na 50 tisíc lidí. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech.

Výbor pro likvidaci následků živelních pohrom vyzval obyvatele žijící v blízkosti řek a v níže položených oblastech, aby neprodleně opustili domovy. Hladiny vodních toků totiž už leckde vystoupaly nad úroveň znamenající nebezpečí. Odhaduje se, že záplavy mohou různým způsobem postihnout kolem 100 tisíc lidí.

Přívaly vody v Šanském státu na severu země strhly část šedesát metrů dlouhého betonového mostu. Rozsáhlé škody utrpěla rýžová pole a silnice v Karenském státu v centrální oblasti Barmy. Pod vodou jsou mnohé komunikace rovněž v Arakanském státu na západě země. Na letecky pořízených záběrech, které se objevily na sociálních sítích, je vidět velké plochy země ležící pod hnědou rozbahněnou břečkou.

Nejhorší monzunové desetileté záplavy země zažila v roce 2015, kdy zahynulo kolem sta lidí a více než 330.000 přišlo o střechu nad hlavou.

Témata:  Barma povodně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.