Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Drsný přístup k migrantům? Itálie jim omezí sociální dávky

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Populistický italský ministr vnitra Matteo Salvini dál pokračuje v boji proti migrantům. Nově nařídil, aby byly na minimum omezeny výdaje na služby související s azylovými řízeními, která se v současnosti týkají 136.000 cizinců v zemi. Ušetřené peníze chce dát policii na proplacení přesčasů.

Nově by Itálie měla výrazně snížít množství peněz, které dostávají žadatelé o azyl, také ale bude omezen přístup k integračním kurzům,  uvádí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung .

„Více kontrol a méně výdajů. V oblasti přistěhovalectví se věci konečně mění, jak jsem sliboval,“ pochvaloval si Salvini, který vede populistickou Ligu.

V současné době dostávají migranti od italských úřadů od 3o do 35 eur denně, v některých případech mohou ale dostávat až 45 eur. Nově se ale dle pokynů Salviniho částka se sníží na zhruba 20 eur za den.

Přistěhovalci stojí italské daňové poplatníky celkem tři miliardy eur ročně. Vzhledem k pomalosti postupů a nápravných opatření tráví žadatelé o azyl v přijímacích centrech až dva roky.

Podle nových pravidel budou mít žadatelé o azyl zaručeny pouze služby „prvního příjmu". Naopak placení kurzů italštiny, jiných školení či psychologické podpory, má být vyhrazeno už jen pro ty osoby, které získají povolení k pobytu.

Témata:  Itálie uprchlíci Matteo Salvini

Související

Aktuálně se děje

15. ledna 2026 5:00

Počasí do konce týdne: Mrazů se zatím nezbavíme, teploty opět klesnou

Předpověď počasí na nadcházející dny nepotěší řidiče ani příznivce slunečného počasí. Dnešek se ponese ve znamení zatažené oblohy a místy se objeví mlhy, které mohou být i mrznoucí. V severní polovině území se očekává déšť, přičemž na severní Moravě hrozí tvorba nebezpečné ledovky. Teploty se budou pohybovat nejčastěji mezi -1 a +4 °C, ale jihozápad Čech a části Slezska se mohou těšit až na 6 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy