reklama

Během summitu, který se konal 27. dubna, se jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova, zabrání střetům na sporné námořní hranici a ukončí veškerou útočnou aktivitu.

Od té doby oba státy přestaly u svých hranic vysílat propagandu, obnovily komunikaci skrze vojenskou horkou linku a uskutečnily první setkání vojenských delegací od roku 2007.

Dnešní jednání generálů je druhé svého druhu od dubnového summitu. Podle AP se jednání mohlo týkat snížení počtu vojáků v Pchanmundžomu a odvozu těžkých zbraní z místa. Rovněž se mohlo hovořit o stažení části vojáků z demilitarizované zóny či o zajištění bezpečnosti rybářů u sporné námořní hranice. 

Na singapurském summitu 12. června se Kim zavázal k denuklearizaci Korejského poloostrova, zatímco americký prezident Donald Trump mu slíbil bezpečnostní záruky. 

Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje. Podle nedávných satelitních záběrů začala bourat budovy v areálu, který využívala k vývoji motorů pro balistické rakety či vypouštění družic. Mnoho mezinárodních expertů se ale domnívá, že to nestačí. KLDR by podle nich nejprve měla přiznat rozsah svého jaderného arzenálu, kterého se hodlá zbavit.

The Washington Post v pondělí citoval americké zdroje, které tvrdí, že KLDR zřejmě buduje jednu či dvě mezikontinentální balistické střely v zařízení nedaleko Pchjongjangu. Na stejném místě byla již dříve podle listu vyrobena první severokorejská mezikontinentální balistická raketa, která by byla schopna zasáhnout Spojené státy.

Podle Reuters je ze satelitních snímků patrné, že do zařízení i z něj odjíždějí vozy, ale je jich méně, než by se dalo očekávat při budování střely.

BBC píše, že nejde o první zprávy o tom, že KLDR navzdory summitu v Singapuru pokračuje ve zbrojení. V červnu se v americkém tisku objevily zprávy, že KLDR vylepšuje zařízení na obohacování uranu.Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl senátorům, že Severní Korea nadále vyrábí štěpný materiál pro výrobu jaderných zbraní.

reklama