Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bavorsku už fungují záchytná centra pro migranty, vyvolala velký rozruch

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Berlín - Ve středu začalo v Bavorsku fungovat sedm záchytných center, která mají přispět k rychlejšímu vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl. Tisk ve svých komentářích nešetří kritikou na adresu Křesťanskosociální unie (CSU). Podle Passauer Neue Presse je potřeba dávat pozor především na problémy, které přinese velikost středisek s kapacitou až 1500 lidí.

Záchytná centra vznikla ve městech Donauwörth, Zirndorf, Řezno (Regensburg), Deggendorf, Schweinfurt, Bamberg a Manching. Ubytováno by v nich mělo být vždy zhruba 1000 až 1500 migrantů. Střediska jsou součástí migračního plánu německého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU). 

Zatímco bavorský premiér Markus Söder, který je i lídrem kandidátky CSU pro říjnové zemské volby, zřízení center vítá, opoziční politici varují před vznikem ghett a centra označují za "deportační tábory".

Podle listu Passauer Neue Presse je třeba brát vážně především ty námitky, které se týkají velikosti center. "Pozor si musí dávat na ponorkovou nemoc, která může vzniknout, když spolu musí vycházet až 1500 lidí, ale i na to, aby se dost prostoru dávalo specifickým potřebám dětí," napsal pasovský list. Bavorsko podle něj dostává jedinečnou příležitost vyřešit problémy v centrech tak, aby přesvědčilo i další spolkové země, že záchytná centra mají smysl.

List Heilbronner Stimme napsal, že záchytná centra jsou jen logickým důsledkem chybějící evropské solidarity v migrační politice, která se "už dlouho řídí heslem: Kdo nabídne nejhorší podmínky, ten ponese nejmenší zátěž". "CSU se nijak netají tím, že jejím cílem je (migranty) odstrašit," uvedl list Heilbronner Stimme.

"Mít se čeho zachytit je v bouřlivých dobách životně důležité. My v bouřlivých dobách žijeme. Proto je nezbytně důležité, aby CSU svá záchytná centra vedla tak, aby se stala místy, ve kterých se lidé dobře cítí... Jen tehdy se stanou místy, na kterém budou položeny základy integrace. Mnoho z těch, kteří tam budou ubytováni, budou totiž moci zůstat na trvalo," uvedl v komentáři list Süddeutschte Zeitung.

Témata:  uprchlíci Německo Horst Seehofer

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.