Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bavorsku už fungují záchytná centra pro migranty, vyvolala velký rozruch

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Berlín - Ve středu začalo v Bavorsku fungovat sedm záchytných center, která mají přispět k rychlejšímu vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl. Tisk ve svých komentářích nešetří kritikou na adresu Křesťanskosociální unie (CSU). Podle Passauer Neue Presse je potřeba dávat pozor především na problémy, které přinese velikost středisek s kapacitou až 1500 lidí.

Záchytná centra vznikla ve městech Donauwörth, Zirndorf, Řezno (Regensburg), Deggendorf, Schweinfurt, Bamberg a Manching. Ubytováno by v nich mělo být vždy zhruba 1000 až 1500 migrantů. Střediska jsou součástí migračního plánu německého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU). 

Zatímco bavorský premiér Markus Söder, který je i lídrem kandidátky CSU pro říjnové zemské volby, zřízení center vítá, opoziční politici varují před vznikem ghett a centra označují za "deportační tábory".

Podle listu Passauer Neue Presse je třeba brát vážně především ty námitky, které se týkají velikosti center. "Pozor si musí dávat na ponorkovou nemoc, která může vzniknout, když spolu musí vycházet až 1500 lidí, ale i na to, aby se dost prostoru dávalo specifickým potřebám dětí," napsal pasovský list. Bavorsko podle něj dostává jedinečnou příležitost vyřešit problémy v centrech tak, aby přesvědčilo i další spolkové země, že záchytná centra mají smysl.

List Heilbronner Stimme napsal, že záchytná centra jsou jen logickým důsledkem chybějící evropské solidarity v migrační politice, která se "už dlouho řídí heslem: Kdo nabídne nejhorší podmínky, ten ponese nejmenší zátěž". "CSU se nijak netají tím, že jejím cílem je (migranty) odstrašit," uvedl list Heilbronner Stimme.

"Mít se čeho zachytit je v bouřlivých dobách životně důležité. My v bouřlivých dobách žijeme. Proto je nezbytně důležité, aby CSU svá záchytná centra vedla tak, aby se stala místy, ve kterých se lidé dobře cítí... Jen tehdy se stanou místy, na kterém budou položeny základy integrace. Mnoho z těch, kteří tam budou ubytováni, budou totiž moci zůstat na trvalo," uvedl v komentáři list Süddeutschte Zeitung.

Témata:  uprchlíci Německo Horst Seehofer

Související

Aktuálně se děje

10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.