Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé dostanou odškodnění od výrobce toaletního papíru

Toaletní papír
Toaletní papír
Foto: Reprofoto YouTube

Santiago de Chile - Papírenský holding CMPC Tissue začal vyplácet všem dospělým Chilanům částku 7000 pesos (zhruba 240 korun) jako odškodnění za to, že několik let profitoval z kartelu na trhu s toaletním papírem.

Podle agentury AFP jde v Chile o unikátní způsob pokuty za zneužívání dominantního postavení na trhu. "Nemít nic, nebo mít 7000 pesos, které se dají utratit... Není to moc, ale zdá se mi to dobré," řekl Andrés Antila, když vycházel z Národní banky. Tam tento týden zamířili první zájemci o odškodnění.

Podle některých je ale suma nedostatečná. "Myslím, že je to málo, moc málo v poměru k tomu, kolik vydělali... My nic navíc nezískáváme, jen nám teď vracejí to, co nám vzali," míní spotřebitel Jonny Reye. Za vyplacené peníze si prý koupí toaletní papír.

Odškodnění vyplývá z dohody, k níž loni firma CMPC Tissue dospěla se spotřebitelskými organizacemi a kterou letos v květnu potvrdil nejvyšší soud. Celkem jako kompenzaci vyplatí 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun), spotřebitelské organizace původně požadovaly 510 milionů dolarů.

Stanovená částka je ekvivalentem 78 procent jejích zisků za období 2001 až 2011. Právě v něm tato firma tvořila s konkurentem SCA Chile "kartel, který si dělil trh a určoval ceny".

Témata:  toaletní papír Chile odškodnění

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.