Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rúhání se obul do USA: Vyjednávání? Jen když prokážete, že vám můžeme věřit

Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Teherán - Teherán může se Spojenými státy vyjednávat, jedině pokud Washington po odstoupení od jaderné dohody dokážou, že je jim možné důvěřovat. Řekl to dnes íránský prezident Hasan Rúhání.

Americký prezident Donald Trump v květnu odstoupil od mezinárodní dohody s Íránem a dnes podepsal příkaz k obnově protiíránských sankcí.

V červenci ale nabídl, že je připraven k jednání s Rúháním kdykoli a bezpodmínečně. Rúháního poradce o den později prohlásil, že pokud chtějí USA s Íránem vyjednávat, musejí se vrátit k dohodě.

"Vždy jsme nakloněni diplomacii a jednání... Ale to vyžaduje čestnost... USA obnovují sankce proti Íránu a odstupují od jaderné dohody (z roku 2015) a pak s námi chtějí jednat," prohlásil dnes Rúhání. Trumpovu nabídku k jednáním označil za "nesmyslnou". "Je nesmyslné spojovat rozhovory a sankce. Zavádějí (USA) sankce proti íránským dětem, nemocným a proti národu," prohlásil dnes Rúhání.

Témata:  Hasan Rúhání Írán USA

Související

Aktuálně se děje

6. října 2025 15:05

Mádlův bratr se do Sněmovny nedostal, chyběly desítky hlasů. Řekl, co bude dál

Jeden z velkých příběhů v závěru předvolební kampaně psal Jan Mádl. Bratr slavného herce a režiséra, který kandidoval za Starosty a nezávislé, se dočkal podpory od sourozence, ale velký finiš mu znemožnila vážná dopravní nehoda. Jak Mádl hodnotí svůj výsledek? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy