Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Revoluční boj s narkomany? Norsko bude testovat bezplatné podávání heroinu závislým

Vlajka Norska
Vlajka Norska
Foto: Pixabay

Oslo - Norsko řeší, jak se vypořádat s narkomany. Tamní vláda připravuje testovací program, v jehož rámci bude 400 silně závislým poskytován zdarma heroin. Podobné kontroverzní terapie s využitím heroinu již byly schváleny nebo se testují ve Švýcarsku, Nizozemsku a Dánsku, napsala agentura AFP.

Informoval o tom list Aftenposten, podle něhož by tento zkušební projekt měl začít v roce 2020 nebo 2021.

Ministr zdravotnictví Bent Höie už v lednu řekl, že se hodlá zabývat možností pokusně zavést asistovanou léčbu nejtěžších případů drogově závislých osob heroinem. Cílem je zlepšit životní podmínky nejvíce postižených lidí, potvrdila dnes uvedený záměr vláda.

"Chceme pomáhat těm závislým osobám, které jsou obtížně dosažitelní, těm, které nejsou součástí programu LAR, tedy rehabilitace pomocí medikamentů, a které se obtížně léčí," vysvětlil.

O tom, kterým drogově závislým osobám bude program navrhnut a jakým způsobem se jim bude heroin poskytovat, rozhodne zdravotnický úřad. Jeho úkolem také bude zjistit ekonomické dopady projektu. Stoupenci terapie tvrdí, že vedle zlepšení kvality života a snížení úmrtnosti narkomanů také umožňují snížit trestnou činnost a s tím související náklady.

Norsko patří mezi evropské země s nejvyšším počtem lidí, kteří zemřeli na předávkování drogami - v roce 2015 to bylo 81 úmrtí na milion obyvatel. 

Témata:  Norsko drogy

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy