Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norsko naměřilo na hranici s Ruskem zvýšenou radiaci. Kreml vše popřel

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na severu Norska a Finska, poblíž hranic s Ruskem, byly zaznamenány zvýšené úrovně radioaktivního cesia-137 v ovzduší. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale v reakci uvedl, že Rusko zvýšenou úroveň radiace v atmosféře nezaznamenalo. Uvedla to agentura Reuters.

"Od našich příslušných služeb nebyla žádná upozornění na zvýšenou úroveň určitých izotopů v atmosféře, nepřišla ani žádná upozornění ohledně ohrožení zdraví lidí, takže nemám co říct," reagoval mluvčí Kremlu na otázku novinářů.

Norský úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (DSA) ve středu uvedl, že tyto koncentrace pravděpodobně pocházejí z lesního požáru, který nedávno vypukl na Ukrajině poblíž Černobylské elektrárny.

DSA oznámil, že mezi 9. a 16. zářím bylo naměřeno "velmi nízké" úrovně cesia-137 ve Svanhovdu a mezi 5. a 12. zářím ve Viksjöfjelli. Tyto hodnoty však nepředstavují žádné nebezpečí pro lidi ani životní prostředí.

Ve svém středečním prohlášení DSA poznamenal, že cesium se pravidelně objevuje na všech jeho vzduchových filtračních stanicích v Norsku, často pochází z rozvířeného prachu z havárie v Černobylu z 26. dubna 1986. Tehdy se izotopy jódu-131, cesia-134 a cesia-137 rozšířily do části severní Ukrajiny, Běloruska, Ruska a do severní a střední Evropy.

Finský úřad pro radiaci a jadernou energii také naměřil mírně zvýšené úrovně cesia na všech svých osmi stanicích. Nejvyšší zaznamenaná hodnota byla 11 mikrobecquerelů na kubický metr, zatímco normální hodnoty jsou méně než jeden mikrobecquerel na kubický metr. Tyto úrovně jsou stále velmi nízké.

Finská agentura rovněž předpokládá, že zvýšené emise pocházejí z požárů na Ukrajině a uvedla, že proudění vzduchu v poslední době přicházelo směrem od Černobylu.

Ukrajinská státní služba pro mimořádné situace (DSNS) 9. září oznámila požár v Kyjevské oblasti, na jehož hašení se podílelo 399 hasičů. Podle DSNS byly úrovně radiace po měřeních v normě. DSNS neupřesnila přesné místo požáru, ale mluvčí později potvrdil, že vznikl v uzavřené zóně Černobylské elektrárny. 

Témata:  Norsko radiace Rusko

Související

Aktuálně se děje

8:37

Václav Vydra a Jana Boušková: Proč spolu nikdy neměli dítě?

Václav Vydra a Jana Boušková tvoří jeden z nejstabilnějších hereckých párů v Česku, jsou spolu přes čtyřicet let. Společného potomka ale nemají. Dlouhá léta si nechávali pro sebe, proč tomu tak je. Už nějaký čas to ale není žádné tajemství. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy