reklama

Výsledky průzkumů VCIOM je nutné hodnotit ostražitě. I sama společnost připouští, že hlavním zadavatelem jejích anket je Kreml a monopolní vládní strana Jednotné Rusko. Výsledky jimi objednaných průzkumů lze publikovat jen s úředním souhlasem.

Pokles popularity Putina zdůvodňují média návrhem důchodové reformy, který zvyšuje věk odchodu do penze u žen o osm a u mužů o pět let. Reforma zatím v parlamentu prošla prvním čtením.

Po Putinovi je v žebříčku popularity ruských politiků na druhém místě ministr obrany Sergej Šojgu a na třetím ministr zahraničí Sergej Lavrov. Čtvrtý je v pořadí šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij a pátý premiér Dmitrij Medveděv (29,9 procenta). Fungování ruské vlády hodnotí pozitivně 36,4 procenta dotázaných.

Agentura Levada, jediná nezávislá celostátní sociologická služba v Rusku, zveřejnila průzkum o vztahu Rusů k Putinově zahraniční politice. Schvaluje ji prý jen 16 procent dotázaných. Putinovi Rusové vyčítají napojení na oligarchy (21 procent), korupci (14 procent) a chyby ve vedení země (devět procent).

reklama