Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německé úřady musí zajistit návrat bin Ládinova bodyguarda vyhoštěného do Tuniska

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Düsseldorf - Vrchní správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko dnes rozhodl, že německé úřady musejí na vlastní náklady zajistit návrat bývalého bodyguarda vůdce teroristické sítě Al-Káida, neprávem vyhoštěného do Tuniska.

Osobního srážce Usámy bin Ládina, Samiho A. (42), město Bochum v 13. července poslalo do jeho vlasti, ačkoli soud konstatoval, že vyhoštěn zatím být nemůže. Toto rozhodnutí ale bylo předáno až v době, kdy už byl Tunisan v letadle.

Soudci správního soudu dnes postup místních úřadů ostře kritizovali. Pokud by totiž řádně informovaly příslušný soud v Gelsenkirchenu o zamýšleném termínu vyhoštění, byl by si soud vědom nutnosti urychleného konání. Tím "by se zabránilo nyní nastalé situaci", zdůraznil správní soud.

Podle agentury DPA není jasné, jak rychle by se nyní mohl Sami A. do Německa vrátit. Tuniská justice dnes reagovala na možnost návratu Samiho A. do Německa zdrženlivě. "Naše země v zásadě své občany nevydává, protože to je proti svrchovanosti státu," řekl DPA příslušný tuniský státní zástupce. Sami A. je v Tunisku vyšetřován a pas mu úřady zabavily. 

Sami A. představuje podle německých úřadů bezpečnostní riziko a považují ho za islamistu. Tunisan požádal v Německu v roce 2006 neúspěšně o azyl. Byl obviněn, že se roku 2000 podrobil vojenské a ideologické přípravě v jednom táboře teroristické sítě Al-Káida v Afghánistánu. 

Témata:  Německo Tunisko Usáma bin Ládin

Související

Aktuálně se děje

4:00

Sváteční předpověď počasí. Bude přát zamilovaným párům?

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Papež František po propuštění z nemocnice

Neřešil jen víru. Papeže Františka trápilo i počasí, varoval před kolapsem

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.